Arguvandan

Takdim Etmek

Takdim etmek: Türk Dil Kurumu sözlüğünde bir saygı belirtisi olarak karşındaki kişiye sunmak anlamında kullanılır.

Takdim etmek  fiilinin gerçekleşmesi için en az iki kurum veya kişinin olmak zorunluluğu vardır. Bu kişi ve kurumların konum ve mevkileri bir birine eşit değildir. Bu kişi ve kurumların konum, makam ve mevkilerinin eşit olmadıklarını her iki taraf da kabul etmiş olmaları gerekir.

Konum ve makamları farklı olan kişilerin iletişimleride farklı olur. Konum olarak kendini daha yüksek düşünen kişi, görüşmek istediği kişiyi ayağına çağırır.

Konum veya mevki olarak kendini daha alt kademede gören kişi, bunu bir emir olarak kabul eder ve belirtilen gün ve saatte kendini gitmek zorunda hisseder ve gider.

Konum ve makamı farklı olan kişi, daha alt makam ve mevkide gördüğü kişi ve ya kişilere bir şey vermek isterse emrinde bulunan kişilerle veya çeşitli ulaşım araçları ile gönderir.

Ancak kendisini bir alt kademede gören kişi, kendisinden daha üst makamda gördüğü kişiye bir şeyler vermek isterse o’nu bir saygı göstergesi olarak kendi eli ile saygı sözcükleri sıralayarak takdim eder. Takdimin   sonunda, karşı tarafın memnuiyetini anlamak için takdir edilmeyi (ödüllendirmeyi) bekler.

Takdim  etmenin sonunda şu cümlede ihmal edilmez ” Emir edersiniz efendim, ya da başka bir emriniz var mı?” ifadesi mutlaka kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir