Arguvandan

ABD ve AB ülkelerinin  İnsan Haklarından Anladıkları

Condoleezza Rice7 Ağustos 2003’ta Washington Postgazetesinde  Ortadoğu’yu Dönüştürmek başlıklı makalesi yayımlandı. Makalede Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde 22 devletin rejimlerinin değişeceği anlatılmaktaydı.

Projenin ana teması “İnsan Hakları ve Demokrasi” olarak ilan edildi. 

Projesi ABD tarafından hazırlanan ve 7 Ağustos 2003’de Condoleezza Rice tarafından ilen edilen Büyük Ortadoğu Projesinin düğmesine 18 Aralık 2010 günü basıldı.

İlk olay Tunus’da bir gencin kendi kendisi yakması ile fitil ateşlenmiş oldu. Tunus’da gelişen olaylar Mısır, Fas,Libya,Bahreyn,Yemen gibi ülkelere kısa sürede yayıldı . Arap Baharı kapsamında Suriye’de olaylar  15 Mart 2011 günü başladı.

15 Mart 2011 günü Suriye’de olayların başlaması ile birlikte batı medyası ve batılı devletler yoğun bir kampanya başlattılar. Kampanyalarında ana tema Suriye’de muhalif grupların ülke dışına çıkması, can güvenliği olmaması gerekçesi ile komşu ülkelere sığınması halinde Birleşmiş Milletlerin Suriye’deki iç savaşa müdahale edebileceği anlatılıyordu. Birleşmiş Milletlerin müdahalesi ile  mevcut Beşar Esad yönetimini yıkarak yerine batı yanlısı bir hükumetin kurulabileceği yalanı yayılarak halk aldatılıyordu.

Batılı devletlerin medya kanalı ile yapılan propoğandası sonucu ülkeyi terk eden, Esad yönetimine muhalif olan herkese toz pembe bir gelecek vaad ediliyordu.

Batı ülkelerinin bu yalanlarına inanan milyonlarca Suriye’li sivil halk komşu ülkelere sığındı, kamplarda, karda kışda yaşamak zorunda kaldı. Yaklaşık nüfusun yarısı ülkeyi terk etti.  Birleşmiş Milletler  Suriye’ye müdahale edemedi.

 Batının vaatlerine aldanan insanlar Avrupa ülkelerine sığınma girişimlerinde bulundular. Sığınma girişiminde bulunan insanların kabul edilmesi halinde ülkelerinin demografik yapısının değişeceğini, ekonomik olarak büyük yük getireceğini ön gören ABD ve Avrupa Ülkeleri sığınmacıları kabul etmediler.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca 10 Aralık 1948 günü kabul edilen “İnsan Hakları Evrensel Bildirisi”ni imzaladılar. Bildirinin 14.1 Maddesi ” Herkesin zulüm altında başka ülkelere sığınma ve sığınma olanaklarından yararlanma hakkı vardır.” amir hükmü aynen böyle olmasına rağmen ABD ve AB ülkeleri Suriyeli sığınmacılardan sadece zengin, kalifiye yetişmiş (beyin gücü) denebilecek insanları  ülkelerine kabul ettiler. Fakir, kültürsüz, beden gücü ile çalışan, kadın ve çocuk  Suriye’li yüz binlerce sığınmacıların Akdeniz’de sulara gömülmesine, milyonlarca sığınmacının açlık,yokluk, sefalet içinde yaşamlarını sürdürmelerine seyirci kaldılar.

Kendilerini İnsan Hakları savunucusu ilan eden ABD ve AB ülkelerinin  İnsan Haklarından anladıkları bundan ibaret.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir