Arguvandan

Hizmetkarın Duası

Çok eski zamanlarda, Ektir köyünün zenginlerinden Tamam diye bir kadın varmış. Tamam kadın çok zengin, çok da cimriymiş. Tamam kadının yaşadığı dönemde maaşla işçi çalıştırmak hiç yokmuş, yevmiye ile işçi çalıştırmak az da olsa varmış, ancak hizmetkar denilen farklı bir yöntemle  işçi çalıştırmak daha karlı olduğu için ( Hizmetkarlar, yıllık olarak anlaşırlar yemesi, içmesi, yatması ağaya ait olmak üzere,  yıllık en fazla bir ton buğday karşılığında çalışırlarmış. Hizmetkarlar, yıl on iki ay her gün, çalışma süresi olmaksızın, her türlü işleri  yapmak gibi bir zorunluluk varmış.) Tamam kadın daima hizmetkar çalıştırırmış.

Tamam kadının  arazisi çok olduğu için 5-6  çift öküzü ve 5-6 da hizmetkarı varmış. Hizmetkarlar sabah kalkar akşama kadar çalışırlar, yorulduklarında dinlenmek için, bilhassa bahar aylarında güneşin tatlı olduğu günlerde, evin güneşe bakan kısımlarında oturur dinlenirlermiş. Bu arada Tamam Kadın, hizmetkarlar ne yapıyor, ne konuşuyor diye takip edermiş.  Hizmetkarlar bunu bildikleri için, Tamam kadının duyacağı ses tonu ile  “Tanrım sen Tamam kadına çok, çok ürün ver ki, Tamam kadında bize versin”  diye Tanrı’ya dua ederlermiş.

Hizmetkarlar, Tamam kadının gözüne girebilmek ,bir sonraki sene yine hizmetkar olarak çalışmak için bu kurnazlığı yaparlarmış.

Hani tarihimizde de vardır her gün halk sabah sarayın önüne gelir “Padişahım çok yaşa” der gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir