Arguvandan

Azmin Elinden Bir Şey Kurtulamaz

Malatya’nın bir köyünde hayvancılık yapılıyormuş.  Bir güz günü havalar iyice soğumuş, koyunların ahıra konma zamanı gelmiş, ancak ahır yıkık, ahırı yapmaya zaman bulamamışlar. Koyunların sahibi Bekir’in elinden duvar ustalığı gelmiyormuş, komşu köyden  usta aramaya gitmiş, ararken komşu köyde de öyle usta yokmuş, ancak  çok güç durumda kalan Bekir çaresiz derki köyünüzde hiç mi iki kerpici üst üste koyacak kimse yok? 

Köylü: bu işi yapsa, yapsa Yusuf yapar, onun el becerisi iyi derler.

Bekir, Yusuf’u bulur,  merhabalaşırlar, hal hatırdan sonra Bekir derdini anlatır.

Yusuf: Vallahi Bekir köylüler benim yapabileceğimi sana söylemişler, seni bana göndermişler ama benim öyle fazla bir ustalığım yok, sadece kendi işimi yapıyorum, arada bir de komşulara yardım ediyorum. Kusura bakma ben yapamam demiş.

Bekir: Yusuf kardeş bizde komşuyuz, komşuların işini yapabiliyorsan benim duvarı da örersin,

Yusuf: olmaz Bekir biz komşuyuz, yaparım der giderim, yapamam, seni güvendiririm yapamam, ayıp olur. Ben aslında, İnsanların azim ederse her şeyi başaracağına inanıyorum.

Bekir: bak işte  Yusuf kardeş sen azimli insansın, yaparsın  ayıp olmaz, sen gel elinden geldiği kadar yap, hem  istediğin kadar para veririm, hem de sana bol, bol dua ederim der.

Yusuf zor zahmet ikna olur, yarın sabah geleceğini söyler, Bekir’i evine gönderir. Yusuf, sabah erkenden kalkıp Bekir’in köyüne gider, işe başlar. Yusuf akşama kadar çalışır, duvarı örer bitirir. Bekir, Yusuf’un parasını fazlasıyla verir, yolcu eder.

Artık akşam olmuş, hava kararmış Yusuf’un gidecek bir saatlik yolu vardır.  Yusuf hızlı, hızlı giderken arkadan bir ses duyar. Yusuf derki Vallahi yaptığım duvar yıkıldı, Bekir verdiği parayı almaya geliyor der, Yusuf iyice hızlanır, ama arkasındaki ses de kendisine yaklaşır. Yusuf, arkasından geleni beklemeye karar verir, bekler. Gelen adam, Bekir’in komşusu Osman’dır.

Yusuf: hayırdır Osman ne koşuyorsun, kan ter içinde kalmışsın der.

Osman: Yusuf usta, sen bu gün Bekir’in duvarını örmüşsün baktım çok güzel olmuş eline sağlık, benimde bir günlük işim var yarında gel benim duvarı ör der.

Yusuf: siz beğendikten sonra ben memnuniyetle gelirim, sizin ustaya benimde paraya ihtiyacım var der.  

Yusuf’da kendine güven duygusu oluşur. Yusuf artık şöyle söylemeye başlar “azmin elinden bir şey kurtulamaz” der.

Yusuf o günden sonra usta olarak ün salar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir