Arguvandan

ABD,  İmzasına Değil, Çıkarlarına Sahip Çıkan Bir Devlettir.

İkinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü 1963 yılında gazetecilerle yaptığı bir mülakatta  ABD’lilerle ilişkilerimizi şöyle ifade eder.” İmzayı attın mı ertesi gün gelmişlerdir. Personeli gelmiştir, teçhizatı gelmiştir, üsleri gelmiştir. Ondan sonra sök sökebilirsen.”

İsmet İnönü, emperyalistlerin, ABD’nin, anlaşmalarına, sözleşmelerine bağlı kalmayacağını, bir defa girdiği topraklardan kolay, kolay çıkmayacağını ifade ediyor. İnönü, ABD emperyalizminin dürüstçe, dostça yaptığı anlaşmalara anlaşma süresince değil, çıkarları devam ettiği sürece bağlı kalacağını düşünüyor. ABD  çıkarlarına hizmet etmeyen hiç bir anlaşmayı uygulamaya koymaz, uygulamaz. ABD girdiği topraklarda daha uzun nasıl kalırım hesabını yaptığı bilinen gerçeklerdir.

ABD emperyalizmi, girdiği her toprakta mutlaka ileri tarihlerde kullanılmak üzere yerli işbirlikçi yaratır, bu gerçekleri  ABD tarihi incelendiğinde görmek mümkün.

ABD, yaptığı ekonomik ve savunma işbirliği  anlaşmalarında “senin çıkarını tehdit eden bir unsur, benim çıkarımıda tehdit ediyorsa,  benim  için çok önemlidir” ilkesini benimsemiştir. Bu tehditin en kısa zamanda bertaraf edilmesine çalışır. ABD’yi ve çıkarlarını tehdit etmeyen, hiç bir  unsurunun,  ABD için  önemi yoktur.

ABD için insan ve insan hakları bir amaç değil, bir araçtır. ABD  gerektiğinde  İnsan ve insan haklarının savunucusu olur, gerektiğinde insan ve insan hakları konusunda çok acımasız olur.

ABD emperyalizmi ile yapılan anlaşmanın bir önemi yok, kağıt üzerinde istediğiniz anlaşmayı yapmak mümkün,  ancak önemli olan, kağıt üzerinde yapılan bu anlaşmanın sahada ne kadar uygulandığıdır. ABD, çıkarına hizmet etmediği anlaşmaları zaman kazanmak için yapar.

ABD’nin  yaptığı anlaşmaların uygulanabilirliğini anlamak için,  ABD’nin çıkarlarına hizmet  edip, etmediğine bakmak gerekiyor.  ABD’nin çıkarlarına hizmet etmeyen anlaşmanın uygulanmadığına sıkça rastlanmaktadır.

ABD,  imzasına değil, çıkarlarına sahip çıkan bir devlettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir