Arguvandan

Bırakmıyorsunuz ki İzine’de Gelek

Terörün yoğun yaşandığı  1970-1980 yıllarında Avrupa ülkeleri, ülkemizden çok miktarda siyasi sığınmacı  kabul ederdi.

Avrupa’da siyasi sığınmacı olmak için terör olaylarına karışmış olmak, aranıyor olmak, gözaltına alınmış olmak gibi şartları taşımak gerekiyordu. Bu şartları bilen bazı insanlar sadece Avrupa ülkelerinden siyasi sığınma almak için terör olaylarına karışmak zorunda kalırlardı.

Avrupa ülkelerinin amacı da  ülkemizde ki  terörü desteklemek için, ülkelerine siyasi sığınmacı alırlardı. Türk halkına korkmayın arkanızda biz varız mesajı verirlerdi.  Ülkemizde siyasi sığınmacı o kadar yaygınlaştı ki bir çok insan yol parası bulabilmek için ineğini, eşşeğini, satar olmadı, borç alır Avrupa’ya giderdi.

Bir gün köyün uyanıklarından olan Şaban siyasi sığınmacı olmayı kafaya koyar. Kendince örnekler verir falan gitti, filan gitti ben nasıl gidemem diye düşünür.

Buğdayını biçer, ununu, bulgurunu yapar, çocuklarının kış erzağını tamamladıktan sonra harçlığını tedarik eder, yola çıkmaya hazırlanır. Bu arada Avrupa ülkelerinde bulunan köylülerin adreslerini alır, eş, dost ve tanıdıklarla vedalaşarak köyden ayrılır.

Köylüler Şaban’ın eşi Ayşe’nin yanına gelirler hayırlı olsun demeye.

-Komşuları Fatma, kız Ayşe hadi, hadi iyisin bak sizde Almancı oldunuz kurtuldunuz der.

-Ayşe, kız Fatma hele dur bakalım, Şaban gitti şükür kurtuldu, bir de ben gidebilseydim. der.

Diğer komşularda hayırlı olsuna gelir. Hepside Ayşe’ye imrenir, helal olsun bak Şaban gitti, yakında Ayşe’yi de yanına aldırır. Bir süre sonra Şaban bey, Ayşe hanım olarak köye gelirler, belkide bizi tanımazlar diye konuşurlar köyün kadınları kendi aralarında.

Bu sırada Şaban İstanbul’a gitmiş, uçak biletini almış, heyecanlı bir şekilde uçağa binmeyi bekler. Kısa süre sonra uçak gelir. Şaban uçağa biner 4-5 saat sonra Almanya’nın köln havaalanına iner. Havaalanında gümrüğe gelir, sorarlar, pasaport, oturma izni, çalışma izni falan derken Şaban’da kimliğinden başka bir şey yok yanında.

-Polis sorar siz neden geldiniz?

-Şaban siyasi sığına için geldim.

-Neden siyasi sığınma istiyorsun?

-Türkiye’de terör var, iş yok, can güvenliğimiz yok onun için siyasi sığınma istiyorum der.

-Polis peki size siyasi sığınma vermemiz için, arandığınıza dair belgeniz var mı?

-Şaban, yok der.

-Göz altına alındınızmı, terör olaylarına karıştınızmı ? diye sorar.

-Hayır efendim hiç bir şeyim yok der.

-Polis, biz sizi siyasi sığınmacı olarak kabul edemeyiz, siz geldiğiniz uçakla geri gideceksiniz der. Polis Şaban’ı aynı uçakla geri memleketine gönderir.

Bir kaç gün sonra köyüne gelen Şaban, kimseye görünmeden eve gitmek ister,  ancak bir köylü Şaban’ın geri geldiğini görür.

-Aba Şaban ne çabuk geldin, bizimkiler gördünmü der?

Siyasi sığınmacı olamamayı içine sindiremeyen Şaban, “bırakmıyorsunuz ki izine de gelek be kardeşim”  der.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir