Arguvandan

Müdüre Değer

Ülkemizde iki bin nüfusu aşan yerleşim birimlerinin ilçe statüsünü kazanabilirler diye kanunda yeri var.  1990’larda siyasetçileri büyük bir rekabete girişirler. Tüm siyasi partiler vaatlerini alt alta sıralanır.

Bizim partiye oy verirseniz size bir otomobil, bir ev olmak üzere iki anahtar vereceğiz.

Yollarınıza yaptıracağız.

Sağlık ocağı, okul, yaptıracağız.

Köyünüzü belediye, beldenizi ilçe yapacağız.

Bizim partiye oy verirseniz ilçenizi il yapacağız.

Türünden bir çok akla hayale gelmeyen vaatler bulunurlar.  Siyasilerin verdiği yüzlerce, binlerce vaatlerden biri gerçekleşir, bir köy ilçe statüsüne yükseltilir. Köyde bir ilkokul, bir ortaokul , bir lise, bir jandarma karakol’u, bir de sağlık ocağı  bulunmaktadır.

 İlçede bulunan bu resmi dairelerin doğal olarak birer müdürleri bulunuyordu. İlçede yemek yenecek bir lokanta, ekmek alınacak bir fırın dahi yoktu. Yeni kurulmakta olan ilçeye tüm resmi dairelerin taşra birimleri kurulmaya başlanmıştı, ancak personel yoktu. Tüm görevler vekaleten yürütülüyordu. Öyle ki bir lise müdürü vekaleten ilçe Milli Eğitim Müdürü ve Kaymakam vekili olarak görevlendirilmişti.  Bir başkasının bir kaç vekalet görevi vardı üzerinde.

 Bir gün lise Müdürü olan Ali Bey,  Ağustos ayının sıcağında ilk ve ortaokulu ziyarete gider. Okulda bir kaloriferciden başka kimse yoktur. Kaloriferci Aliseydi Bey ile Ali Bey sohbete dalarlar.

Ali Bey sorar okulda kimse yok mu?

-Kaloriferci Aliseydi Bey, ben varım hocam.

-Senden başka kimse yok mu Aliseydi Bey?

– Hocam bu Ağustos ayında, yaz tatilinde, bu sıcakta kim olacak? Ben yetmezmiyim?

-Olur mu?  Aliseydi Bey bir seninle olur mu? Artık burası ilçe oldu, herkesin olması lazım. Bak ben nasıl çalışıyorsam, nasıl burada isem herkeste olmalı.

-İzinleri biterse gelirler müdürüm, hem burası dün bir köydü bir kaç tane öğretmen, memur vardı. Şimdi  çok kalabalık olacak.

-Elbette kalabalık olacak artık ilçe oldu çok güzel oldu.

-Müdürüm bir şey söyleyeceğim de bana kızarsın.

-Söyle, söyle kızmam Aliseydi Bey.

-Müdürüm yarın bu müdürlerin hepsi gelir göreve başlarlarsa burada müdürden geçilmez, sallasan müdüre değer nasıl olacak bu iş der.

Ali Bey cevap vermeden önüne bakarak oradan uzaklaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir