Arguvandan

Darısı ABD Askerlerinin Başına

ABD,  1991 yılında Irak’a karşı düzenlediği “Çöl Kalkanı” Harekatı ile Irak’ın askeri gücünü büyük ölçüde yok etmişti.

ABD, Irak’a saldırmasındaki amacının Saddam Hüseyin’i iktidardan indirmek, yerine demokratik bir düzen kurulmasına yardımcı olmak olarak açıklamıştı. Askeri gücü yok denecek derecede tahrip olan Saddam Hüseyin’in iktidarına son vermedi. Irak’a çok ağır ambargolar koyarak Saddam Hüseyin’in iktidarını devam etmesine göz yumdu.

ABD , Birleşmiş Milletler’den karar çıkartarak 36. paralelin kuzeyine Saddam Hüseyin rejimine ait askeri faaliyetleri yasaklattı. Bu bölgenin denetimini , başını ABD’nin çektiği Çekiç Güç görevlendirildi.  Irak’ın Kuzeyin’de bu gelişmeler olurken Türkiye’de Kuzey Irak’taki  hareketliliği incelemek amacı ile 1994 yılından itibaren  Özel Kuvvetlere mensup irtibat timi bulundurmaya başladı.

ABD Irak’ta Saddam Hüseyin’e ölümcül darbeyi vurmak için 2002’de tekrar harekete geçti. ABD, bu defa Türkiye’deki  üslerini yoğun olarak kullanmak istiyordu, hatta 70 bini aşkın askerini Türkiye’den Kuzey Irak’a sokmak istiyordu.  Ancak Türkiye topraklarında yabancı asker bulundurmak içim TBMM’nin onayı gerkiyordu. 1 Mart 2003’de ABD askerlerinin ülkeye girişine ve Kuzey Irak’a geçişine dair tezkere TBMM tarafından kabul edilmedi. TBMM’nin tezkereye onay vermemesi,  işgal süresinin uzamasına ve ABD’nin savaş maliyetinin yükselmesine neden oldu.

Peşmergeler, Musul ve Kerkük’te bulunan Türkmenlere ait tapu kayıtlarını ile 10 Nisan 2003 ve 11 Nisan 2003 yakılarak yok etmek istediler.  Ancak Türk Özel Kuvvetler Timinin tapu kayıtlarının daha önce kopyalamasından dolayı bu durum gerçekleşmedi.Tapu kayıtları yakıldı fakat ortadan kaybolmadı.

ABD, Kuzey Irak’taki Türk Özel Harekat Timinin bu gibi hareketlerinden rahatsız oluyordu ve buradan çıkarmak istiyordu.

ABD,  4 Temmuz 2003 günü Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentinde bulunan Türk Özel Harekat Timi’nin karargahına  baskın düzenlediler. Zamanın Genel Kurmay Başkanı  Org. Hilmi Özkök’ün “Mukavemet etmeyin.” emri vermesi üzerine , 11 TSK personeli başına çuval geçirilerek tutuklandı  ve sorgulandılar. 

Türk  Ulusu  tarafından askerin başına çuval geçirme olayı büyük bir hakaret olarak kabul edilir.

Türk gençliği bu tarihten sonra çeşitli zamanlarda ülkede gezmekte olan ABD askerlerinin başına çuval geçirerek intikam almaya çalıştılar ve intikamlarını aldılar da. Ancak Türk Milletinin arzuladığı resmi kıyafet taşıyan Türk askerlerinin, resmi kıyafetli ABD askerlerinin başına çuval geçirmesi  olarak yerine getirebilmesinin daha anlamlı olacağı düşünülmektedir.

Barış Pınarı Harekatında tutuklanarak başına çuval geçirilen teröristler (basından)

Barış Pınarı Harekatının üçünü gününde Kuzey Suriye’de Türk askerleri  yakaladıkları teröristlerin başına çuval geçirdikleri görüntüleri basına yansıdı, Türk milletinin yüreğine bir miktar soğuk su serpilmiş oldu. Şimdi başına çuval geçirilme sırasının ABD askerlerine geldiğini düşünerek darısı ABD askerlerinin başına diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir