Arguvandan

Olmaz Olsun Sizin Gibi Stratejik Ortak

1947’de askeri ve ekonomik anlaşma yaptık.

Dost olduk, Kore savaşında yanınızda olduk. Tamı tamına  259 subay, 18 askeri memur, 4 sivil memur, 395 astsubay 4 bin 414 erbaş ve erden oluşan 1.Tugayı yardımınıza gönderdik. Dostumuz ABD için 721 şehit verdik, 2000’den fazla askerimiz yaralandı.

Ülkemizin dört bir yanında onlarca üssü verdik. ABD’nin, NATO’nun gözü kulağı olduk. 

1952’de NATO’ya girdik, NATO’nun savunma şemsiyesinden faydalanmak için, ama baktık ki NATO bizi koruyacağına, biz  ABD’nin ileri karakolu olduk. SSCB’ye karşı ABD’yi ve NATO’yu koruduk.

ABD ve NATO üyeleri bize ucuz silah verecekleri sözlerine kandık, silah fabrikalarımızı kapattık, ABD ve batının demode olmuş silahlarını alarak, silah çöplüğüne döndük.

1963’de Kıbrıs sorununda ABD ve NATO’yu yanımızda beklerken karşımızda bulduk.

1967’de Kıbrıs’ta yine karşımızda.

1974’de Kıbrıs Barış Harekatında karşımızda olmaları yetmedi, bir de silah ambargosu koydular. Paramızla aldığımız silahları kullanmamıza müsaade etmediler, yedek parça ve mühimmatlarının parayla dahi vermediler.

1960-1980 arasındaki terör eylemlerinde, her taşın altında ABD ve Batılı devletlerin istihbarat örgütleri çıktı. 12 Eylül 1980 Askeri darbesinde Paul Henze, ABD Başkanı Jimmy Carter’a “bizim çocuklar başardı” diye haber vermişti.

Yunanistan’la aramızda 20 Ocak 1996 çıkan Kardak Kayalıkları krizinde yine karşımızda yer aldı.

Kararlılık Gösterisi-92 adlı NATO tatbikatı sırasında  Muavenet’in 2 Ekim 1992’de Ege’de ABD uçak gemisi Saratoga’nın ateşlediği 2 adet  hava savunma füzesiyle vurdu.

1984’den bu güne kadar Kuzey Irakta terör örgütü PKK’yı destekledi.

 Ankara’da 1993 yılında Diyarbakır’a gitmek üzere hareket eden uçağın düşmesi sonucu Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, üç subay, bir astsubay ve bir PTT görevlisinin şehit oldu faili bulunamadı.

Doğu Akdeniz’de hidrokarbon yataklarının tespit edilmesi ile birlikte Yunanistan, GKRY,  İsrail, Mısır ve AB ülkelerinin yanında yer aldı. ABD burada da karşımızda oldu.

Kuzey Suriye’de PKK, YPG, SDG’ye karşı verdiğimiz mücadelede de ABD hala karşımızda.

Olmaz olsun sizin gibi DOST, Olmaz Olsun Sizin Gibi Stratejik Ortak.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir