Arguvandan

Arguvan’da Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz  Etkinliği Düzenlendi

18.10.2018 tarih ve 7148 sayılı Kanunla, 2918 sayılı kanunun  74 . maddesi  ”  Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 488 Türk lirası idari para cezası ile cezalandırılırlar.” şeklinde değişiklik yapılmıştı.

Kanunun 74. maddesinde  yapılan değişiklikle “İçişleri Bakanlığı ” Öncelik Hayatın,Öncelik Yaşamın” kampanyası başlatmıştı. Bu düzenlemeden hareketle 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilerek ülke genelinde  eş zamanlı olarak “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”  kampanyası başlatılmıştı.

Bu etkinliklerin devamı olarak yaya güvenliğini sağlamak üzere “Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek” amacıyla başta okullarda olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşları hizmet binalarının önünde ve diğer yaya geçitlerinde “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla 2 Ekim 2019 Salı günü 13:00–15:00 saatleri arasında nöbet uygulaması yapıldı.

Arguvan’da Atatürk Caddesi Atatürk İlkokulu, Arguvan Belediyesi ve Arguvan İlçe Jandarma Komutanlığı önünde etkinliği düzenlendi. “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” etkinlik süresince yayalara ve sürücülere broşürler dağıtıldı..

Yapılan etkinliğe İlçe Kaymakamı Abdullah Şahin, İlçe Daire Amirleri ve personelleri ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir