Arguvandan

Arguvan Doğal Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kuruluyor

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş 03.10.2019 günü Turnam İlgezdi Kültür Kompleksinde, Arguvan Doğal Tarımsal Kalkınma kooperatif kurulmasıyla ilgili toplantı yaptı.
 
Toplantıya, Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş , İlçe Ziraat odası başkanı Turan Aslantürk, İlçe Tarım Müdürlüğünden görevliler, Mahalle Muhtarları ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
 
 Başkan Mehmet Kızıldaş toplantıda kooperatifin  kuruluşu ve amaçları ile ilgili açıklamalar yaptı.
 
Başkan Kızıldaş Malatya bölgesinde başka bir örneği olmayan bu kooperatifin özelliği belediye ortaklı olmasıdır. Belediyenin öncülük ederek Arguvan’a kazandırılması hedeflenen bu tarımsal kalkınma kooperatifinin Arguvan üreticilerine sağlayacağı faydaları olacağına inanıyoruz” dedi.
 
Belediye başkanı Mehmet Kızıldaş’ın Arguvan’a kazandıracağı bu kooperatifin işleyişi ve denetimi kooperatif ortaklarına bırakılarak özerklik ve bağımsızlık ilkesiyle yani; kendi kendine yeten ve ortaklarınca yönetilecek bir yapıya kavuşturacaklarını ifade etti.
 
Tarımdan her alanından, hayvancılık,  arıcılık ve el sanatlarına kadar üretimin nasıl yapılması konusunda bilgilendirme yapıldı. Kooperatifin üreticilere sağlayacağı faydalara değinildi.Üretim maliyetinin düşürülmesi, doğal üretimin nasıl yapılacağı, üretilen ürünlerin nasıl pazarlanacağı, alım garantili üretimin nasıl olacağı konusunda bilgiler verildi.
26 Şubat ve 03 Mart 2019 tarihli yazılarımı dikkate aldığı için Sayın Belediye Başkanına teşekkür ediyorum.
 
                      Yazılarıma aşağıdaki linklerle ulaşabilirsiniz:
 
https://www.arguvandan.com/2019/02/26/1738/ Üreten Arguvan’ın İnşası
ve  https://www.arguvandan.com/2019/02/26/1738/ Üreten Arguvan’ın İnşası 
Konu ile ilgili 26 Şubat 2019 tarihinde sitemizde yazmış olduğumuz  Üreten Arguvan’ın İnşası konulu yazımızda değindiğimiz konuları gündeme aldığı için sayın Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’a teşekkür ediyorum.   https://www.arguvandan.com/2019/02/26/1738/ Üreten Arguvan’ın İnşası
 
Arguvan’da artık belediye ve üreticinin birlikte, ortaklaşa çalışması kaçınılmazdır. Arguvan belediyesi ve üreticilerle ortak hareket etme kararı almalı. Belediye – üretici ortaklığı ile kurulacak şirketlerle Arguvan’da bir yem fabrikasının, un fabrikasının, bulgur fabrikasının ve mandıranın  kurulmasının önünde engel bulunmadığını düşünüyorum.
 
Kurulacak yem fabrikasında üretilen yemleri, hayvancılık yapan üreticilere kaliteli ve değerinde pazarlanabileceği, Buğdaydan üretilen bulgurların il içinde ve il dışında pazarlanabileceği gibi, mandıra da üretilen süt ve süt ürünlerinin “Arguvan Markası “ oluşturularak ülkenin her yerinde pazarlaması yapılabilecektir.
 
Bu konuda lokomotif görevini Arguvan belediyesinin  yüklenmesi halinde üreticilerin belediye etrafında toplanabileceğine inanıyorum.   
 
Arguvan’ı marka yapma’ya, tüketen Arguvan değil, üreten Arguvan’ın inşasında bu yola baş koyanlara başarılar diliyorum. 26.02.2019
 
Konu ile ilgili 03 Mart 2019 tarihinde sitemizde yazmış olduğumuz  Sosyal Belediyecilik  konulu yazımızda değindiğimiz konuları gündeme aldığı için sayın Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’a teşekkür ediyorum.
 
Devlet istihdam yaratacak yeni iş sahaları açmadı.
 
Devlet sosyal devlet görevinden uzaklaşınca insanların iş kaynağını, üretimini desteklenmesi, pazarlaması konusun da  ümit belediyeler oldu.
 
Belediyeler sosyal devletin yerini nasıl alır sorularına çözüm aramaya başladılar. İnsanlar çözümü belediyelerde gördü. Belediye üretici ortaklaşa birlikler kurarak üretim yapmayı, ürettiklerini pazarlamayı, işsizine iş bulmayı amaçlayan birlikler, şirketler, kooperatifler kurulabileceği düşüncesi etrafında birleştikleri görüldü.
 
Üretici belediye ortaklıklarında tarım ürünlerinin kurulacak tesislerle mamul madde olarak piyasaya sunulması mümkün olacaktır.
 
Yakın gelecekte sosyal devletin yerini, sosyal belediyecilik alacağını düşünüyorum.
 
 https://www.arguvandan.com/2019/02/26/1738/ Üreten Arguvan’ın İnşası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir