Arguvandan

Arguvan’da Tarhana Nasıl Yapılır

Arguvan’da Tarhana Nasıl Yapılır

Arguvan kendisine özgü bir yemek kültürü vardır. Arguvan’daki hanımlar yaptıkları yemekte, kışlık erzak hazırlamada çok titiz davranırlar. Arguvan’lı hanımlar hazırladıkları erzaklara atalarından kalan yüz yıllarca kullandıkları damak tadını, sevgilerini katarlar. Arguvan’lı hanımların yaptıkları tarhanalar bir başka lezzetli olur.

 Arguvan’da yapılan tarhana, bulgur ve her türlü gıdaların leziz olmasında, Arguvan’ın havası, doğası ile çok temiz olması, Arguvan’da sanayileşmenin olmamasında kaynaklandığı düşünülmektedir.

Daha önceki yazımda bulgur ve tohum için nasıl buğdayın hazırlandığını anlatmıştı. Demiştim ki Arguvan’da üretilen sarıbursa isimli buğdayın en temiz ve en kalitelisini bulgur, tohum ve tarhana için kullanırlar demiştim.

Bulgur ve tohum için ayrılan buğdaylardan bir kısmı da tarhana için ayrılır. Buğdaylar değirmene götürülerek kabuğu çıkarılır, yabancı ot tohumları vs. temizlenir.  Bu temizlenen buğdaya Arguvan’da “yarma” ve ya “dövme” denir.

Arguvan’da tarhana bulgurda olduğu gibi büyük kazanlarda pişirilir. 70-80 kiloluk kazanların 4/3 su ile doldurulur, kazanların altı yakılarak kaynamaya bırakılır. Su dolu olan kazanlar kaynamaya başladığı zaman, kazanlara bırakılan suyun 3/1 oranında yarma “döğme” bırakılır.  Kazandaki yarma kaynamaya bırakılır, kaynayan yarmanın altındaki ateş çekilir, hafif hafif bir kaç saat pişmesi beklenir.  Kazana bırakılan yarmanın açılması gözlemlenince piştiği anlaşılır ve dinlenmeye bırakılır.

Dinlenmeye bırakılan yarma soğuyana kadar pişen yarmanın 3/1 oranında  mayalı hamur hazırlanır, gereki tuz ilavesi yapılır. Bazı kişiler tarhananın besin değerini artırmak için hamuru yoğurt ile yoğrulur.

Daha sonra pişen yarma ile hamur yoğrularak telis çuvallara doldurularak mayalanmaya bırakılır. Hamurla yoğrulan yarmanın “dövme”  mayalanma süresi hava sıcaklığına bağlı olarak 12 ile 18 saat arasında değişir.

Mayalanan tarhana hamuru temiz bezlere çiğ köfte büyüklüğünde serilerek kuruması beklenir. Bezlere serildikten yaklaşık bir gün sora hafif kurumaya başlayan tarhanaya, firik tarhana denir.

Bir kaç gün sonra tam kurumuş olan tarhana, köyden kente göçlerin başlamadan önceki, Arguvan halkının sabah kahvaltılarında tükettikleri vazgeçilmez yiyecekleri olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir