Arguvandan

Arguvan’da Kışa Hazırlık (Bulgur Nasıl Yapılır)

Arguvan’da Kışa Hazırlık (Bulgur Nasıl Yapılır)

Arguvan’da buğday hasadı biter, kışa hazırlık başlardı. İnsanlar için kışın yiyeceklerini hazırlamak çok önemliydi. 

Buğdaylar biçilir, harman edilir ve harmanlar döven ve ya patosla ufaltılır daha sonra buğday taneleri  savrularak samandan ayıklanırdı. Hazırlanan buğday kullanım amacına göre gruplandırılırdı. Arguvan halkı harmanda ilk olarak,  gelen seneye ekeceği en kaliteli tohumu kullanmak için eleyerek temizler ve bir kenara koyardı.

Daha sonra ürettiği tohumun içinden en iri taneli, en temiz buğdayını bulgur için ayırt ederdi.

Tohumluk ve bulgurluk  buğdayı eledikten sonra altta kalan ufak, kırık buğdayları bir kenarda biriktirilirdi. Ailesinin kışlık ihtiyacını ayırt eden Arguvan halkı fazla kalan buğdayı olursa ki, mutlaka olur,  şehirde satmak için titiz bir şeklide temizler,  tohumluk veya bulgurluk olarak satardı.

Arguvan’lılar tohumluk yada bulgurluk olarak satmak için hazırladıkları buğdaya “şehirlik buğday” derlerdi.

2019/09/Bulgur-Kaynatılır

Tohumluk, bulgurluk ve şehirlik olarak hazırlanan buğdayların elenmesi ile altta kalan buğdaylar, elenir, yıkanır sonra da unluk olarak ayrılırdı.

Bulgurluk olarak ayrılan buğdaylar Eylül ayında havaların serinlemesiyle beraber  kaynatılarak  bulgur yapılırdı. Bulgur yapmak için Arguvan’da koca koca 70-80 litre su alan kazanlar kullanılırdı. Kazanlara 2/3 oranında su ile doldurulurdu.  Su dolu kazanların altı yakılarak kaynaması beklenirdi. Kazanlarda suyun kaynaması ile birlikte içine kazanın alabileceği yaklaşık olarak 3/1 oranında seçilmiş kaliteli buğday bırakılırdı.

2019/09/Bulgur-Kurutulur, daha sonra seçilir.

Büyük kazanlarda kaynayan buğday piştikten sonra , temiz bezlere serilerek kurutmaya bırakılırdı. Kaynatılmış, bezlere serilmiş  buğdaylar sık sık karıştırılarak hava alması ve kuruması sağlanırdı. 

2019/09/Su-Değirmene götürülür ve değirmende işlemden geçirildikten sonra başbulgur,orta bulgur,ufak bulgur ve pıtpıt (bulgur unu) olarak ayrılır.

Kurutulan, seçilen  bulgur daha sonra, değirmene götürülerek öğütülür, değirmende de baş bulgur, orta bulgur,ufak bulgur (düğürcek) ve en ufak bulgur ununa da pıtpıtı ismi verilerek guruplandırılırdı.

Kışa bulgur hazırlama işlemi bu şekilde tamamlanırdı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir