Arguvandan

Milli Şef İsmet İnönü

Mustafa Kemal Atatürk ülkede fabrikalara,üretime  büyük önem verirdi. Her fabrikayı bir kale olarak nitelendirirdi. Yeni kurulan fabrikaları açmak için Bursa ve Yalova gezisinde iken hastalanır.  Atatürk’ün hastalığının tanısını Dr. Nihat Reşat Belger tarafından Ocak 1938’de konur.

Doktorlar Atatürk’ün yoğun çalışmamasını önerirler. Ancak dişiyle tırnağı ile kurduğu devletin sorunları çalışmak gerektiriyordu o da olması gerekeni yaptı,  çok çalıştı.

Hatay meselesi kritik bir aşamada idi. Dünya kamuoyu,  Fransa’nın Hatay’ı Suriye’ye bırakarak çekileceği  kanaatindeydi. Mustafa Kemal bunu kabul edemezdi. Suriye sınırı boyunca yığınak yapıp, tatbikatlar yaptırıyordu. Savaş hazırlıklarını yerinde izlemek üzere Adana’ya gitti beş günlük yorucu bir geziden bitkin Ankara’ya döndü. Dinlenmek için Savarona yatında istirahat ettiyse de sağlık sorunları ağırlaştı, Dolmabahçe sarayına  nakledildi.

Ağırlaşan hastalığına rağmen ülke sorunlar ve Hatay’ sorunu ile ilgilenmeye devam ediyordu. 2 Eylül 1938 de Hatay Cumhuriyetinin kurulmasından çok mutlu olmuştu.  Bu mutluluğu hastalığının ilerlemesine engel olamamıştı. 8 Kasım 1938’de durumu ağırlaşınca komaya girdi.

Atatürk’ün hastalığının ağırlaşması üzerine, doktorları ani ölümü halinde genç Cumhuriyetin kaos yaşamaması için, Devlet yetkililerine hazırlıklı olmaları gerektiği konusunda rapor veriyorlardı.

10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09.05’de Atatürk’ün vefat etmesi  üzerine 11 Kasım 1938 Cuma günü  Başbakan Celal Bayar başkanlığında CHP gurup toplantısı yapılır.

CHP grup toplantısında konuşan Celal Bayar her milletvekilinin özgürce oyunu kullanmasını talep eder. CHP grup toplantısına 323 milletvekili katılır.  CHP grubunda yapılan oylamada 322 milletvekili İsmet İnönü’nün aday olması yönünde oy kullanır.

Daha sonra TBMM’de 2. Cumhurbaşkanının seçimine geçilir ve burada yapılan oylamaya 348 milletvekili katılır. Türkiye Büyük Millet Meclisi 2. Cumhurbaşkanını  348 oy alan İsmet İnönü’yü oy birliği ile seçer.

Atatürk’ün ölümünden sonra 26 Aralık 1938’de CHP Olağanüstü Kurultayını yapar. Türkiye’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü  CHP’nin 1. Olağanüstü Kurultayı’nda partinin değişmez Genel Başkanı seçilir ve Milli Şef ünvanını alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir