Arguvandan

Güvenli Bölge mi, Tampon Bölge mi?

Suriye’in kuzeyinden yıllardır  ülkemiz terör tehditi altında bulunuyor. Suriye devlet güçlerinin hakim olmadığı bölgede ABD denetiminde PYD,YPG terör örgütleri cirit atıyor.

Sayın Erdoğan yıllarca Suriye’nin kuzeyinde konuşlanan terör örgütlerinin ülkemizi tehdit ettiğini ABD’li yetkililere ifade etti. Terör örgütlerinin sınırımızdan uzaklaştırılmasını, sınır güvenliğimizin sağlanmasını istedi, hala da istiyor. ABD, Türkiye’nin bu taleplerini her seferde ya duymamazlıktan geliyor ya da oyalama, zaman kazanma  taktiği uyguluyor.

Erdoğan terör unsurlarının yirmi mil güneye çekilmesini, sınırımızda güvenli bölge oluşmasını talep ediyor. Oluşacak güvenli bölgeye de göçmenlerin ikametine açmayı planlıyor.

Terör örgütünün yirmi mil güneye çekilmesi ile sağlanacak alan güvenli bölge olmuyor. Terör unsurları ile sınırlarımız arasında terör unsurlarından oluşan bölge TAMPON BÖLGE olur. Bir yerin güvenli bölge oluşabilmesi için terör tehditini olmaması gerekir.

Bu bahse konu bölgede terör unsurları tüm silah ve cephaneleri ile birlikte sadece 30 kilometre güneye çekilecek, çekilirlerse.Terör unsurlarının ülkemizi tehditi yirmi mil güneyde tekrar devam edecek

Suriye’nin kuzeyindeki terör unsurları ülkemizi tehdit eder bir konuma gelindi ise bu konunun ABD veya başka bir devletle konuşulacak, tartışılacak bir yanı yoktur. Terör unsurları  oradan sökülüp atılması ve yok edilmesi gerekir. 

Yapılacak olan taraflara sert bir nota verilir, istenildiği sürede beklenen sonuç alınmazsa terör unsurları sökülür atılır, örgüt dağıtılır, silah, mühimmat ve ekonomik kaynaklarına el konur. Terör örgütünün 30 kilometre güneyde varlığını sürdürmesine müsaade edilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir