Arguvandan

Terörle Mücadele

Terör’de  sıtma mikrobu gibi insanlık yaşamını tehdit eder.

 Terör sorunu , teröristi öldürmekle  çözülmez, teröristin arkasındaki bataklığı yani ekonomik, mali, siyasi, teknik, istihbarat desteği  veren arka bahçesinin kurutulması ile mümkündür.

İkinci dünya savaşından sonra Avrupa’nın çok önemli sorunlarından biri terördü.  Almanya  Baader-Meinhof terör örgütü ile başı beladaydı. İtalya’nın,  Marksist Kızıl Tugaylar örgütü ile başı belada idi. Birleşik Krallık’ın başı  İrlanda Cumhuriyet Ordusu ya da kısaca IRA, ile başı beladaydı. ETA Baskların bağımsız bir devlet kurma amacıyla kurulan Marksist-Leninist ideolojiye sahip ayrılıkçı bir örgüt olup, İspanya ve Fransa’nın korkulu rüyası idi.

Avrupa devletleri çok kısa bir sürede, terörün yetiştiği bataklıkla mücadele edip bataklığı kuruttuğu için,  bu gün terör sorununu gündemlerinden çıkarmayı başarmışlardır.

Ülkemizde ise 1984’den bu güne kadar devam eden PKK ve türevleri ile yapılan mücadeleler teröristle mücadele kapsamında yapıldığı , terörün arkasındaki bataklıkla mücadele edilmediği için sonuç alınamamıştır.

Terörün arkasındaki güçler gözümüzün içine baka baka yalan söylemelerine rağmen, siz yalan söylüyorsunuz diyebilme iradesini gösteremediğimiz için,  gerçek anlamda terörle mücadele yapamıyoruz.

Biz teröristle yaptığımız mücadele ile terörü bitireceğimizi düşünüyoruz. Biz  terörle mücadede yanılıyoruz.  Olması gereken hem teröristle, hemde terörü destekleyen arkasındaki güçlerle mücadele etmektir.

Terör örgütlerinin arkasında ABD-AB ve İsrail’in olduğunu  bilmeyen kimse yoktur. Ancak Terör ve arkasındaki güçlerle mücadeleyi   göze alamıyoruz.

Terör ve teröristin arkasındaki güçlerin bölgemizdeki projelerini bozma konusunda yeterli bölgesel eylemi oluşturamıyoruz.

Terörle yaptığımız bu mücadelede,  arkasındaki güçlerinde terör örgütleri ile aynı safa koymadığımız  sürece,  daha uzun yıllar ülkemizin gündeminden terör sorunu düşmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir