Arguvandan

Dostum Başkan Trump

Sayın Erdoğan her defasında “Dostum Başkan Trump’la samimi ve güçlü bir diyaloğumuz var.” diye konuşmasına başlar.

Ancak Başkan Trump’ın (ABD) Türkiye ile ilişkilerinin dününe ve bu gününe baktığımızda hiç de dostane olmayan gelişmelerin olduğunu bizzat Erdoğan ifade etmektedir.

Erdoğan bir konuşmasında “ABD ile Suriye’deki iş birliğimize önem veriyoruz. Suriye topraklarını güvenli hale getirecek adımlar atmaya çalışıyoruz. ABD’den beklentimiz müttefikliğimize yakışır şekilde sığınmacıların huzurla evlerine dönebilecekleri güvenli bölgeler oluşturma çabalarında yanımızda olmalarıdır. “ diye ifade etmektedir.

Demek’ki ABD, Suriye konusunda Türkiye ile farklı düşünüyor, bu konuda Türkiye’nin yanında değil, terör örgütlerinin yanında duruyor.

Erdoğan konuşmasının devamında “Amerika’dan beklentimiz, müttefikliğimize yakışır şekilde terörle mücadelemizde ve sığınmacıların huzurla evlerine dönebilecekleri güvenli bölge oluşturabilme çabalarımızda yanımızda olmalarıdır.” ifadesini kullanıyor.

Başkan Trump ve ABD güvenli bölgenin oluşmasında da yanımızda değil karşı safta yerini almıştır.

Sayın Erdoğan “Şu anda 50 bine varan TIR’la bu teröristlere mühimmat gönderilmesi bizleri ciddi manada rahatsız etmektedir. Bu araçlar Türkiye’ye karşı kullanılıyor.” ifadesini kullanıyor.

Bu ifade ile Başkan Trump ve ABD Türkiye’nin yanında değil tam karşı cephede teröristlere silah ve cephane yardımında bulunduğu anlaşılıyor.

Sayın Erdoğan “Amerika, Türkiye’nin kendi güvenliği için attığı kimi adımlara orantısız tepkiler verilmesini de üzüntüyle takip ediyoruz.” ifadesini kullanıyor.

Sayın Erdoğan “Fetullahçı terör örgütünün başı şu anda Pensilvanya’da 400 dönümlük bir arazi içindeki bütün ekibiyle beraber orada yaşıyor ve oradan da dünyanın 160 ülkesini idare ediyor, yönlendiriyor.” ifadesinin kullanıyor.

Başkan Trump ve ABD Fetullahçı terör örgütü konusunda da Türkiye’nin yanında olmadığı anlaşılıyor.

Her konuda Türkiye’nin yanında değil de karşısında yer alan Başkan Trump ve ABD nasıl dostumuz oluyor. Tespiti doğru yapalım. Düşmana dost demekle dost olunmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir