Arguvandan

ABD, Türkiye’yi Açıkça Tehdit Ediyor

Münbiç anlaşması konusunda, Dışişleri kaynakları, PKK/YPG Münbiç’ten çekilecek ve bölge Türkiye ile ABD askerlerinin ortak kontrolü altında olacaktı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, burada anlaşılan çerçeve hayata geçirildikten sonra Fırat’ın doğusunda da aynı modelin uygulanacağını savunmuştu.

Anlaşma gereği ABD ve TSK ortak devriye çalışmalarına başladı. Bir süre devam eden devriyelerde PKK,YPG unsurlarının hareketleri ve mevzileri gözlemlendi.

Daha sonra YPG/PKK unsurları bölgeden asla çekilmeyeceğini ilan etti. ABD’nin bölgeye askeri yardımları devam etti.

Bu günlerde ABD ile Fırat’ın doğusunda tekrar ortak devriye çalışmalarına başlandı. İlk olarak havadan ortak devriye gerçekleşti, daha sonra zırhlı araçlarla karadan ortak devriye çalışmasına başlandı. Bölgenin emar’ı çekildi,

Ortak devriye konusunda ABD, Türkiye’ye Münbiç ‘de olduğu gibi şunu ifade etmek istiyor. İşte YPG/PKK unsurları buradayız, bunlara ben bu kadar silah verdim ve bunları ben eğittim. Ben YPG/PKK unsurları arkasındayım. YPG/PKK unsurlarına her türlü desteği vermeye devam edeceğim diyor. YPG/PKK unsurları bölgede benim stratejik ortağım, bu unsurlarla Ortadoğu’da operasyonlarıma devam edeceğim diyor.

ABD , Türkiye’ye açıkça şunu söylemek istiyor. Ben ve güçlerim burada Münbiç’e, Fıratın doğusuna girebiliyorsanız buyurun girin, YPG/PKK unsurlarının arkasındayım, operasyon yapabiliyorsanız buyurun yapın diyor. ABD, Türkiye’yi açıkça tehdit ediyor.

Türkiye Ortadoğu’daki terör bataklığını kurutmak istiyorsa, önce ülke içindeki ABD varlığına, daha sonra ABD ile yapılan askeri, ekonomik ve siyasi işbirliğini sonlandırmalı. Daha sonrada bölge ülkeleri ile birlikte hareket edilerek ABD, Ortadoğu’dan sürülmeli, çıkarılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir