Arguvandan

NATO’nun Hiç Sorumluluğu Yok mu?

Ülkemiz uzun yıllardır hava savunma sistemi ihtiyacı olduğunu ilan ediyor, hava savunma ihtiyacını gidermek için bir çok ülke ile görüşmeler yaptı.

Ülkemiz öncelikli olarak NATO üyeleri arasında hava savunma ihtiyacını tedarik etmek için büyük gayretler sarf etti. Ancak NATO üyeleri, ülkemize hava savunma sistemleri vermek istemediler.
Çin’le yapılan hava savunma sistemleri konusundaki uzun görüşmelerde, NATO’nun itirazı üzerine Çin’den hava savunma sistemi alınmasından vaz geçildi.

Fransız ve İtalyan ortak yapımı, Hava Savunma Sistemlerinden yine sonuç alınamadı.

ABD Başkanı Donald Trump “Açıkçası (Türkiye ile) iyi ilişkilerimiz var fakat bu durum çok karmaşık bir durum. Obama yönetimi onlara Patriot füzelerini satmadı. Türkiye bu füzeleri satın almak için çok uğraştı ancak satmadılar. Bunun üzerine Türkiye Rusya’dan S-400 füzeleri aldı.” dedi

Uzun yıllar aynı blokta yer aldığı sözde dost ülkelerden hava savunma sistemini tedarik edemeyen Türkiye NATO bloku dışında ki Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini tedarik etti.

CHP Dış Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, “Türkiye’nin bir NATO üyesi ülke olduğunu unutmamak gerekir. Eğer Türkiye NATO yükümlüleriyle uyumlu olmayan bir takım silah tercihleri yapmaya devam ederse, bunun Türkiye’nin güvenliği açısından fevkalade ciddi ve çok olumsuz yansımalarının olacağından endişe duyuyoruz” dedi.

Sayın Çeviköz’e sormak gerek NATO’nun Türkiye’ye karşı sorumlulukları yok mu?

Yalnızca Türkiye’nin mi NATO’ya karşı sorumlulukları var?

NATO’nun 5. maddesi derki “Taraflar, Kuzey Amerika’da veya Avrupa’da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldın olursa BM Yasası’nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır”denilmektedir.

NATO’nun komutanı durumunda bulunan ABD başkanlarının bu güne kadar uygulamaları NATO anlaşmasının 5. maddesine uyuyormu? Şimdi ona bakalım.

ABD Başkanı Lyndon B. Johnson tarafından Türkiye Başbakanı İsmet İnönü’ye 5 Haziran 1964 tarihinde gönderilen mektup şöyle: “Türkiye tarafından Kıbrıs’a yapılacak askeri bir müdahalede Sovyetler Birliği’nin meseleye doğrudan karışmasına yol açabilir. NATO müttefiklerinin Türkiye’nin girişeceği bir hareket neticesinde, ortaya çıkacak bir Sovyet müdahalesine karşı Türkiye’yi savunamayacaklarını” ifade eder.

“Türkiye ile ABD arasında mevcut Temmuz 1947 tarihli anlaşmanın 14. maddesi mucibince, askeri yardımın veriliş amaçlarından gayri gayelerle kullanılmaması için, hükümetinizin Birleşik Devletlerin onayını alması gerekmektedir.” demektedir.

Sayın Çeviköz ABD veya NATO Kuzey Irak’ta konuşlu terör örgütlerini kime karşı kolluyor,koruyor, eğitiyor?

NATO, Ege adaları ve karasuları konusunda neden daima Türkiye’nin tezlerinin karşısında duruyor?

NATO, Doğu Akdeniz konusunda neden Türkiye yalnız bırakılıyor?

Yalnızca Türkiye’nin mi NATO’ya karşı sorumlulukları var?

NATO’nun hiç sorumluluğu yok mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir