Arguvandan

ABD Güvenli Bölge’den Ne Anlıyor?

Arap baharı ile birlikte Ortadoğu bir istikrarsızlık ortamına sürüklendi. Ortadoğuda bir çok ülkenin rejimleri değişti, bir çok ülkede ayrılıkçı terör örgütleri güçlendi, vekalet savaşları başladı.
Ülkemizi ilgilendiren en büyük sorun Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeler oldu. Dünyanın dört bir yanından gelen en azılı teröristler Kuzey Suriye’de konuşlandı.
Suriye’de çıkan iç savaşta en çok ülkemiz etkilendi. Suriye’li dört milyonu aşkın göçmeni yıllarca konuk etmek zorunda kaldık.
Ülkemiz hemen sınırımızın yanı başında bulunan PKK-PYD-YPG-KCK ve SDG (Suriye Demokratik Güçleri) tehditi altında kaldı.
Ülkemiz teör örgütlerinin tehditlerini bertaraf edebilmek için Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı olarak adlandırılan iki ayrı harekat düzenledi. Ancak ülkemizin güneyinde bulunan ABD destekli terör örgütlerinin baskısı tam anlamı ile önlenemedi.
Suriye’nin kuzeyinden Irak sınırı istikametinde 460 km. uzunluğunda bir hattın kontrol edilmesi gerekiyordu. Ülkemiz sınırda konuşlu ABD destekli terör örgütlerini bertaraf etmek için tüm askeri tedbirleri aldı. Ancak ABD terör örgütü ile ülkemiz arasında güvenli bölge oluşturulması konusunda mutabakata vardı.
2011 yılından itibaren SDG ve bileşenlerini silahlandıran, destekleyen ABD’nin “Güvenli Bölge” ifadesinden ne anladığı merak konusu oldu.
ABD 20 bin tır silah mühimmat yardımı yaptığı, 100 bin den fazla SDG ve bileşenlerini Türkiye’nin baskısından korumak için mi? yoksa Türkiye’yi teröristlerin baskısından korumak için mi? “Güvenli Bölge” istediği pek anlaşılmış değil.
ABD ile yapılan mutabakatta Türkiye’nin beklentisi, SDG (Suriye Demokratik Güçleri) ve bileşenlerinin sınırımızdan 30-40 kilometre uzak tutulması.
ABD henüz mutabakattan iki gün geçmeden SDG ve bileşenlere 70 tır dolusu yeni askeri sevkiyat yaptığını Anadolu Ajansı 09.08.2019 günü görüntüledi.
Bu durumda ABD’nin “Güvenli Bölge” den anladığı terör örgütlerini Türkiye’nin baskısından korumak olduğu anlaşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir