Arguvandan

Üreten Arguvan’ın İnşası

Arguvan coğrafi olarak çevre iller güzergahının dışında, içine kapanık bir konumdadır. Konumu itibarı ile çevre il ve ilçelerle ekonomik ve sosyal bir bağ, iletişim kurmada sıkıntılar yaşanmaktadır.

 Hekimhan’ın içinden Sivas yolunun geçmesi, Darende’nin içinde Ankara, İstanbul yolunun geçmesi, Doğanşehir’in yakınında Adana,Mersin yolunun geçmesi bu ilçeleri birer cazibe merkezine dönüştürmüştür.

 Arguvan konumu itibarı ile böyle bir olanaktan mahrumdur.

 Devletin’de uzun yıllar belediye hizmetleri ve devlet memurlarının maaşlarının ödemenin dışında fazla bir yatırım yaptığı söylenemez.

Arguvan halkının, bu duruma daha fazla seyirci kalması, Arguvan halkının zararına olduğunun bilincine çok sayıda insanımızın vardığı hissedilmektedir. Arguvan halkı, bu kötü gidişi ters yüz edebilmesi için,  ellerini taşın altına koyacak insanların, faaliyete geçmek için bir kıvılcım bekledikleri gözlemlenmektedir.

Arguvan bilindiği gibi Malatya’nın tahıl ambarıdır. Arguvan ürettiği tahıl ürünlerini Arguvan’da işleyip tüketime sunması halinde, yüzlerce insanımıza iş olanağı sağlanabileceği gibi, ürettiği ürünü piyasa değerinde pazarladığın’da bu günkü gelirlerinden daha fazla gelir sağlaması mümkün olacaktır.

Arguvan’da artık belediye ve üreticinin birlikte, ortaklaşa çalışması kaçınılmazdır. Arguvan belediyesi ve üreticilerle ortak hareket etme kararı almalı. Belediye – üretici ortaklığı ile kurulacak şirketlerle Arguvan’da bir yem fabrikasının, un fabrikasının, bulgur fabrikasının ve mandıranın  kurulmasının önünde engel bulunmadığını düşünüyorum.

Kurulacak yem fabrikasında üretilen yemleri, hayvancılık yapan üreticilere kaliteli ve değerinde pazarlanabileceği, Buğdaydan üretilen bulgurların il içinde ve il dışında pazarlanabileceği gibi, mandıra da üretilen süt ve süt ürünlerinin “Arguvan Markası “ oluşturularak ülkenin her yerinde pazarlaması yapılabilecektir.

Bu konuda lokomotif görevini Arguvan belediyesinin  yüklenmesi halinde üreticilerin belediye etrafında toplanabileceğine inanıyorum.   

Arguvan’ı marka yapma’ya, tüketen Arguvan değil, üreten Arguvan’ın inşasında bu yola baş koyanlara başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir