Arguvandan

CASA CN235 Akçadağ Şehitliği

16 Mayıs 2001’de, Kuzey Irak’taki görevden dönen Diyarbakır’dan havalanan bordo berelilerin bulunduğu CASA tipi  CN235  askeri nakliye uçağının Malatya Akçadağ ilçesi yakınlarında  düşmesi ile Uçaktaki 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 3 üsteğmen, 16 astsubay, 1 uzman çavuş, 10 er şehit oldu. Uçakta Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı ‘Bordo bereliler’, Doğal Afetler Kurtarma (Askeri AKUT) ekibi askerler bulunuyordu.

Bordo bereli kahramanlar

Özel Kuvvetler mensupları subay ve astsubaylardan oluşuyor. Özel Kuvvetler, Şemdin Sakık’ın Kuzey Irak’tan, Öcalan’ın Kenya’dan getirilmesindeki nefes kesen operasyonları gerçekleştiren ekiplerden oluşuyordu.

Uçağın yolcu manifestosunda yer alan Üsteğmen Gamze Aydoğdu’nun izin belgeleri yetişmediği için son anda uçağa binemeyerek ölümden kurtuldu.

 

Casa 235 CN uçağımızın düştüğü yere 2. Ordu komutanlığı ve Malatya Belediyesinin katkıları ile Şeyho Ertaş’ın bağışlamış olduğu araziye 30 Eylül 2001 tarihinde  Şehitler Anıt yapılmıştır.

Anıt’a bu gün yapmış olduğum ziyarette anıt sahası içinde yukarıdaki resimlerde görüldüğü gibi yeterli bakımın ve özenin gösterilmediğini görmekten büyük üzüntü duydum.

“Bayrakları Bayrak Yapan, ‘ÜSTÜNDEKİ KANDIR’ !Toprak  Eğer Uğrunda Ölen Varsa ‘Vatan’dır” Bu toprakları bize vatan yapan Şehitlerimize Tanrıdan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir