Arguvandan

Arguvan Cezaevi Kapatıldı

Arguvan ilçe olması münasebetiyle bir ilçede olması gereken tüm kurum ve kuruluşlar yapılanmalarını tamamlamış, şubelerini, ilçe başkanlıklarını açmışlardı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun 26.06.2012 tarihinde yayınlanan kararı ile Arguvan adliyesi kapatılarak Hekimhan adliyesine bağlandı.

24 Haziran 2019 tarihli Bakanlık oluru ile Arguvan’daki K2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu (Cezaevi) kapatıldı.

Fransız şair ve yazar Victor Hugo’nun yüz yıllar önce söylediği şu sözü hatırladım. “Bir okul fazla yapın, bir ceza evi eksiltmiş olursunuz” dedi.

Bu günlerde adliyeleri kapatıyoruz, cezaevlerini kapatıyoruz çok güzel bir şey. Eğer ünlü şair ve yazar Victor Hugo’nun dediği gibi bir okul fazla yaptığımızdan ya da bir fabrika fazla yaptığımızdan kapatılıyorsa çok güzel.

Galiba biz  ünlü yazar Victor Hugo’nun “Bir okul fazla yapın, bir ceza evi eksiltmiş olursunuz” sözünü yanlış tercüme ettik.

Ülkemizde şu an 117 cezaevi inşaatı devam ederken hazır faaliyette olan cezaevinin kapatılması, okul veya fabrika yapıldığından, cezaevlerine ihtiyaç kalmadığından değil.

Okul ve fabrika yapamadığımızdan artan cezaevi ve adliye ihtiyacını karşılamak için daha büyük devasa adliyeler ve cezaevleri yapmak nedeniyle kapatıldığını görmek mümkün.

Ülkemizde adliyelerin iş yükünü azaltmanın, cezaevleri ihtiyacının azalması için yeni , yeni adliye binaları, cezaevleri yapmak değil yeni, yeni devasa fabrikalar, okullar  yapmakla mümkün olur. 21.07.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir