Arguvandan

İmam Zeynel Abidin Türbesi

Zeynel Abidin; Peygamberimiz Hazreti Muhammedin soyunda olan, Hazreti Ali’nin torunu, Hazreti Hüseyin’in oğlu oniki imamların dördüncüsüdür.

 

Zeynel Abidin 10 Ocak 659 yılında Medine’de doğduğu düşünülmektedir.  Anası Şehriban babası Ehlibeytin  üçüncü imamı Hazreti Hüseyin’dir.

10 Ekim 680 yılında şimdiki Irak sınırları içinde bulunan Kerbela katliamından sağ kurtulan ve Ehlibeyit soyunu devam ettiren tek kişidir.

Emevi halifesi Hişam’ın emriyle ve Velid bin Abd-ül Melik’in vasıtasıyla 17 Ekim 713 tarihinde Medine’de zehirlenerek şehit edildiği düşünülmektedir. İmam Zeynel Abidin’in vücudunun parçalandığı ve Medine’de bulunan Atabey isimli bir Türk  komutan tarafından sağ kolunun alınarak Malatya’da Battalgazi ilçesi Atabey (Etebek) köyünde defninin yapıldığı rivayet edilmektedir.

Anadolu Aleviliğinin olmazsa olmazları arasında bulunan Hazreti Ali, Mustafa kemal Atatürk ve Türk Bayrağını bir arada görebilmekteyiz. Hazreti Ali, Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Bayrağı bir birinden ayrılmaz üçlüsünü bir arada görmekten çok mutlu oluyoruz.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir