Arguvandan

Emperyalizim İnsan Haklarına Saygılıymış Bunuda Yeni Öğrendik!

İran’ın ABD menşeili İnsansız hava aracını vurmasıyla geçtiğimiz günlerde Basra Körfezi’nde sular ısındı.

Bu çağda en muzdarip olduğumuz konu bilgi kirliliğidir.

14 yy. da coğrafi keşiflerin başlamasıyla sömürünün başladığı düşünülmektedir.

Geri kalmış ülkelerde insanların köle pazarlarında satıldığı, boğaz tokluğuna çalıştırıldığı, sorgusuz sualsiz öldürüldüğü söylenir. Amerika kıtasının keşfedilmesiyle birlikte Amerika’da yaşayan yerlilerin soy kırıma uğradığı safsatası da ayrı bir yazı konusu aslında.

  1. Dünya Savaşı’nın sömürgeci devletlerin pazar paylaşımı sonucunda çıktığını da hatırlıyoruz. Bu savaşın acı tablosu ise 20 milyon insanın ölümü ve 23 milyon insanın yaralanması olarak karşımıza çıkıyor.

Bu büyük savaştan akıllanmadık ki 2. Dünya savaşıyla karşı karşıya kaldık. Bu savaşta da yaklaşık 60 milyon insanın ölümü ve milyonlarca insanın yaralanması, evsiz kalması gibi vahim bir tabloyla karşı karşıya kaldık.

Vietnam savaşında ise

  • Kuzey Vietnam: 1 milyon 176 bin ölü/kayıp, 600 bin yaralı,
  • Çin halk Cumhuriyeti: 1.446 ölü, 4.200 yaralı,
  • Güney Vietnam: 300 bin ölü, 1 milyon 700 bin yaralı,
  • ABD: 60 bin ölü, 300 bin yaralı, 1.500 kayıp
  • Güney Kore: 5 bin ölü, 3 bin yaralı olduğu kayıtlara geçildi.

Emekçi halklar bu katliamlardan emperyalist devletleri sorumlu tutuyordu.  Ancak Trump İran’ a küçük çaplı bir operasyonda en az 150 kişinin ölebileceğini düşünerek saldırıdan vazgeçti.  Emperyalizmin barış sever,  insan hakları savunuculuğu yüzünü bir kez daha tüm dünyaya gösterdi.

Burada küçük bir ayrıntıya değinmek istiyorum. ABD Başkanı Trump İran’ın kolay yutulur lokma olmadığını anladı, başına bela almak istemedi.

Trump İran’ın geri adım atacağını görebilseydi 1. Dünya savaşı, 2. Dünya savaşı, Vietnam ve daha sayısız savaşlarda olduğu gibi saldırmaktan emekçi halkın kanını emmekten asla çekinmezdi.

Korkunun diğer adı insan haklarına saygıymış.

22.06.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir