Arguvandan

Bayramlaşmaya’mı, tatile’mi gidiyorlar?

2011 yılında Tunus’da başlayan sözde halk ayaklanması (Arap Baharı), gerçekte emperyalist ülkelerin “Büyük Ortadoğu Projesi” nin hayata geçirme çalışmaları sonucunda 2011 yılında Suriye’de iç karışıklıklar başladı.

ABD, AB ve batılı emperyalistlerce sözde Suriye’de demokrasinin olmadığı, halkın demokrasiye olan özlemleri ve talepleri sonucu başlayan olaylar, halk ayaklanması olarak ifade edilmekte idi. Emperyalist ülkeler bu gerekçelerle Suriye’de halkı sokaklara döktü, milyonlarca insanın vatanlarını terk etmesine, yüz binlerce insanın ölmesine ve bir ülkenin harap olmasına neden oldular.

İç savaşın başladığı ilk yıllarda Suriye vatandaşlarının ülkelerini terk etmeleri halinde mevcut iktidar üzerinde baskı olacağı, Baas rejiminin yıkılacağı algısı yaratılmaya çalışıldı.

Ülkesini terk eden mültecilere her türlü kolaylıkların sağlanacağı algısı yaratıldı.

Ülkede kalan gençlere Baas rejimine karşı savaşmaları halinde silah, cephane ve her türlü desteğin verilerek iç savaş başlatıldı. Süreç içerisinde muhalifler büyük başarı sağladılar.

Ancak; Rusya ve İran’ın iç savaşa müdahale etmesi ile birlikte Baas rejimi ülkede tekrar kontrolü sağlamayı başardı.

Baas rejiminin baskısında ve iç savaştan dolayı ülkeden kaçtıklarını ifade eden Suriyeli muhalifler, bu gün bayramlaşmak üzere 36 bin Suriyeli 10 günlük tatil için ülkelerine dönüyorlar.

Eğer Suriye’de insanların can güvenliği yoksa, Baas rejimi soy kırım katliam yapıyorsa bu mülteciler Suriye’ye bayramlaşmaya (tatile) nasıl gidiyorlar?

Eğer Suriye’de insanların can güvenliği var, Baas yönetimi  halkına kötü muamele yapmıyorsa bu insanlar neden ülkelerine yaşamıyorlar?

Sorulması gereken, asıl soru;  Suriyelilerin can güvenliği yoksa, bayramlaşmaya nasıl gidiyorlar, Can güvenliği varsa neden ülkelerinde yaşamayı tercih etmiyorlar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir