Arguvandan

Kamu Vicdanı

İnsanların iç dünyasında oluşan hassas bir terazidir.

İnsanların hareket, tavır, davranışlarını tartan, düzenleyen bir yargı organıdır. Vicdan, sosyal mahlemelerin yaptığı görevin karşılığını iç dünyamızda yapar.

Aslında büyük bir bilgi birikiminin ürünüdür. Dinsel, toplumsal, ahlaki olayların iç dünyamızdaki yeridir. Yani insanı insan yapan harc maddesidir.

Kamu  vicdanı toplumların tarihinden günümüze kadar istikrarlı bir gelişme izlemişse o toplumların kamu vicdanında huzur vardır. Toplumların kamu vicdanını kontrol eden organlar ne kadar güçlü ve geleceğe umut veriyorsa işte böyle toplumlarda insan hakları, adalet ve bilim gelişir,  doruklara ulaşır.

Ancak kamu vicdanı toplumların tarihinde keskin çizgiler ve zikzaklar oluşturuyorsa o toplumun vicdanında rahatsızlık vardır, kanama vardır, yara vardır. Böyle toplumlarda ise kan, nefret, bağnazlık, gericilik boy gösterir. Geleceklerinde mutluluk ve huzura yer yoktur. Sürekli terörün, yoksulluğun, yolsuzluğun, kanunsuzluğun hüküm sürdüğü, iç savaşların, dış müdahalelerin  eksik olmadığı  toplumları oluşturur.

Vicdanların huzur bulmadığı toplumlarda sürekli huzursuzluklar vardır, haksızlıklar vardır.

Siyasetçilerin kamu vicdanını doğru algılaması ve o hassas terazinin ayarını kaçırmaması gerekir. Siyasetçiler işte o zaman topluma faydalı olmaya başlarlar. Kabul görürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir