Arguvandan

23 Haziran Seçimlerinde Adaylar Açık Oturum Yapmalı

12 Eylül 1980 Askeri darbesinden sonra tüm siyasi partiler kapatıldı, siyaset rafa kaldırıldı.

Askeri yönetimin kurduğu Danışma meclisi tarafından hazırlanan yeni Anayasa 18 Ekim 1982 tarihinde halk oylaması ile kabul edilir. 12 Eylül’den sonra siyasi partilerin kurulması Milli Güvenlik Konseyinin izinine bağlanmıştır.

Siyasette kartlar yeniden karıldı, tekrar dağıtıldı.

Milli Güvenlik Konseyinden onay alan Anavatan Partisi, Milliyetçi Demokrasi Partisi ve Halkçı Parti  6 Kasım 1983 seçimlerine girmeye hak kazandı.

Askeri yönetimin baskısı altında siyaset yapmaya çalışan siyasi liderler,  kendilerini halka tanıtmak için en küçük imkanları değerlendirmeye çalışıyorlardı.

İşte bundan tam  otuzaltı yıl önce bu üç partinin liderleri Turgut Özal, Turgut Sunalp ve Necdet Calp (22 Ekim 1983) televizyon ekranları önünde açık oturuma katıldılar. Korkusuzca politikalarını, projelerini , kendilerini halka anlattılar, oy istediler.

Ekim 1991 Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde siyasî parti liderleri Erdal İnönü, Bülent Ecevit, Doğu Perinçek, Süleyman Demirel ve Necmettin Erbakan, Can Okanar’ın moderatörlüğünde halkın karşısına çıktılar açık oturum yaptılar.

Açık oturum sayesinde halk siyasi parti liderlerini, projelerini, ideolojilerini yakından tanıdılar. Açık oturum sayesinde ne aldanan, ne aldatılan oldu. Halk özgür iradesi ile oyunu kullandı hiç bir mağduriyet yaşanmadı.

23 Haziran 2019 günü yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde de açık oturum düzenlenmesi yerinde olacaktır.Yarışacak adaylar halkın karşısında kendilerini, politikalarını, projelerini anlatmalılar.

1991’den bu yana yapılmayan açık oturumlar yapılırsa demokrasimiz gelişir, halkın siyasete güven duygusu artar, kimi seçmemiz gerektiği layığıyla belli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir