Arguvandan

Aşık Mahzuni Şerif

17 Kasım 1939 da Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesi Berçenek  köyünde doğan Mahzuni Şerif’in asıl adı  Şerif CIRIK’dır.

Dersim ve Horasandan gelen Yörük Alevi’lerinden dir. Ağuçan aşiretinin bir ferdidir.  Nene tarafı Varto ilçesi  Hormekan Aşireti’nden Razey’e (Irazca hatun) mensuptur.  Babası Zeynel, anası Döndü’dür. “Şerif” adı kendisi doğmadan ölen amcasının adını almıştır.

Köylerinde okul olmadığı için  Elbistan’ın Alembey Köyü’nde, Lütfü Efendi Medresesinde Kur’an eğitimi alır, eski Türkçe okur yazar.

1956 yılında köylerine okul açılınca (Berçenek)  ilokuluna köylerinde devam eder. Daha sonra Mersin Astsubay okuluna kayıt yaptırır. Mersin Astsubay okulundan Ordu Donatım Teknik personeli olarak  mezun olur. Okuldaki başarısından dolayı, Kuleli Askeri Liseye kayıt yaptırır. Ancak  yapılan bir aramada çantasında Alevi Bektaşi ozanlarına ait şiir kitabı ve Marksizimle ilgili kitaplar çıkınca okuldan atılır.

Mahzuni şerif ordudan ayrıldıktan sonra; siyasi konuları ele alan halk şiirleri alanında çalışmalarına ağırlık verir. 12 yaşlarında saz çalmayı amcası Aşık Fezali (Pehlül Baba) dan öğrenir.

1960 larda yaşadığı çağın gereği olarak antiemperyalist bir kişiliği oluşur. Aile ve  yaşadığı ortam gereği kendisini fakirlerin, yoksulların, ezilenlerin haklarını savunmak, dertlerini paylaşmak gibi bir görev üstlenir. Aşık Mahzuni sazı, sözü ve düşüncesi ile 68 kuşağının yanında yer alır.

Mahzuni Şerif  Türk Halk Müziğine şiirleri ve türküleri ile büyük katkı sunmuştur. 1989-1991 yılları arasında Halk Ozanları Federasyonu tarafından dünyanın en büyük 3 ozanı arasında gösterildi. Aşık Mahzuni’nin 453 plağı, 58 kasedi ve yayınlanmış 8 adet kitabı bulunuyor. Şiirlerinden bir kaç örnek vermek gerekirse; Yedin Beni, Yuh Yuh, Fadimem, Gül Yüzlüm, Ciğerparem, Mevlam Gül Diyerek, Merdo, Dostum Dostum, Han Sarhoş Hancı Sarhoş, Çeşmi Siyahım, Yalan Dünya, Ağlasam mı?, Abur Cubur Adam, Katil Amerika ve bu mezarda bir garip var Ekmek Kölesi gibi bir çok şiiri bulunmaktadır.

Almanya’nın Köln kentinde 2001 yılının başlarında rahatsızlanan Mahzuni Şerif, 17 Mayıs 2002 tarihinde vefat etti. Cenazesi Türkiye’ye getirilerek Mezarı Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nin yakınındaki Çilehane adı verilen yere defnedildi.

Sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Mahzuni Şerif  Vefat ettiğinde, Devlet Güvenlik Mahkemesinde’ki davası henüz sonuçlanmamıştı.

Mahzuni Şerif’in 17. ölüm yıl dönümünde rahmetle ve saygı ile anıyorum.

One thought on “Aşık Mahzuni Şerif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir