Arguvandan

Arguvan Türkü Festivali 27-28 Temmuz 2019 günü yapılacak

Arguvan Uluslararası Türkü Festivali ile ilgili Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ve Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın ortak basın toplantısı düzenleyerek  bu yıl 14. yapılacak olan 14. Arguvan Uluslararası Türkü Festivalinin 27-28 Temmuz 2019 Cumartesi ve Pazar günleri yapılacağını ifade ettiler.

Festivalle ilgili düzenlenen basın toplantısında etkinlik ile ilgili bilgiler veren Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, “Toplumun değerlerini ön plana çıkaran Uluslararası Arguvan Türkü Festivalinin amacı, bu coğrafyaya damgasını vuran halkımızın kültürel değerlerini aslına uygun olarak geliştirip Dünya kültürleriyle buluşmasını, birbirinden, etkileşerek evrenselliği beslemesini ve halklar arasındaki dostluğu, kardeşliği geliştirip pekiştirmesini sağlamaktır. Türkülerimizi icra etmek ve kültürümüzü canlandırmak aynı zamanda gelecek nesillere aktarmak için yapılan, Uluslararası statüsü de kazandırdığımız Arguvan Türkü Festivalimizi bu yılda gerçekleştirecek olmanın sevinci içerisindeyiz” dedi.

Arguvan’da türkü yaşamın bir parçası, olduğunu ifade eden  Kızıldaş, “Çünkü Arguvan’lılar, çocuğunu türküyle uyutmuş, tarlasını türküyle sürmüş, ekinini türküyle dermiş, harmanını türküyle savurmuş, sevdiğini türküyle övmüş, düşmanını türküyle yermiş bir coğrafyanın, bir kültürün vazgeçilmez parçası. Türküler hep yaşasın, yaşatılsın diyoruz bu anlamda bizlere destek veren her zaman yanımızda olan uluslar arası Arguvan Türkü Festivali’nin yaşatılması için mücadele eden, katkı sunan herkese teşekkürlerimizi iletiyorum. Tüm türkü severleri , Arguvan’lıları, Arguvan sevdalılarını, gönüldaşlarımızı, dostlarımızı   
27-28 Temmuz 2019’da yapılacak olan 14. Arguvan Türkü Festivaline davet eden Kızıldaş, Buraya kadar gelen siz değerli basın mensupları ve misafirlerimize de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.

Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın, ” Arguvan türkü festivalinin giderek önem kazandığın bunu hep birlikte sağladıklarını bunda sonra daha zengin bir şeklide yapacaklarını söyledi.Vakıf Başkanı Hasan Aydın katılımcılara teşekkür ederek 27-28 Temmuz 2019 Türkü Festivalinde Arguvan’da buluşmak dileğini” ifade etti.

Arguvan Uluslararası Türkü Festivali;

Birincisi 2003 tarihinde başlamak üzere(2013 yılı hariç olmak üzere)  her yıl Temmuz ayı’nın son iki haftası veya Ağustos ayı’nın ilk iki haftasında yapılmaktadır.

One thought on “Arguvan Türkü Festivali 27-28 Temmuz 2019 günü yapılacak

  1. !4.Uluslararasi Arguvan Türkü festivali.Insani heyecanlandiran bir cümle. Ama ne yazik ki Arguvan türkülerini seslendiren tek bir sanatci cagrilmamis.bu festivali düzenliyenleri kiniyorum.festivali tek cümleyle icine etmissiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir