Arguvandan

Bu Gün Neden Olmasın?

1877’de Osmanlı Rus savaşı ile başlayan ve I. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar devam eden süreçte dedelerimiz çok acılar yaşamış.

Bu yaşanan acılara herkes ailelerinde şahit olmuşlardır. Her ailenin mutlaka bir hikayesi vardır. Benim ailemin de elbette bir hikayesi var. O acıları bizzat yaşadılar, tarihe tanıklık ettiler, yaşadıklarını bizlere anlattılar. Bizler her ne kadar bu olayları, acıları yaşamadıksa da anlatılanları dinleyerek yaşamış gibi olduk.

Dedem Mustafa’nın anlatımı ile bu güne kadar gelen bir anısını sizinle paylaşmak istedim. “Dedem Mustafa’nın dört erkek kardeşi daha vardır.  Aile meclisi toplanır, ülkenin bu zor durumdan kurtulması için ne yapabilecekleri  konuşulur. Sonuçta bir karara varılır.  1866 doğumlu olan Mehmet  soyumuzun devam etmesi için ailenin başında kalmasına ve 1874 doğumlu  Bektaş, 1879 doğumlu Hasan, 1881 doğumlu Mustafa ve 1889 doğumlu Hüseyin’in askere gitmelerine karar verilir. ”

Asker kaçaklarının çok olduğu dönemde, askerden kaçmayı bile akıllarına getirmezler.  Dedem Mustafa dört yıl askerlik ve yedi yıl Rusya’da esir yaşadıktan sonra yurduna tekrar döner. Bu sürede üç kardeşini Sarıkamış harekatında karların altında bırakır on bir yılını bu ülkenin kurtuluşu için feda eder.

Yine Dedem Mustafa’nın anlattığına göre “askere gitmeden evlerinde 3 koyunun olduğunu söyler. Asker dönüşü ise bir koyununu Erzurum’da tanıdığını abisi Mehmet’e anlatır. Abisi de üç koyundan birini askerlerin kumanya ihtiyacını karşılamak için orduya bağışladığını”  söyler.

Dün dedelerimizin yaptığı bu fedakarlığı bu gün biz de yapabiliriz.

Ekrem İmamoğlu’na desteğimiz  BU GÜN NEDEN OLMASIN?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir