Arguvandan

6 Mayıs 1972 Deniz,Yusuf, İnan ve 12 Mart Muhtırası

1961 Anayasasının sağladığı özgürlük ortamı Türkiye’de örgütlenme ve sendikal özgürlükleri geliştirmişti. Özgürlüklerin gelişmesi sonucu  hızla okuyan, aydınlanan, aydınlatan bir kuşak yetişti. 1968 yılına gelindiğinde emperyalizmin ülkemizdeki baskılarına direnen gençlik oluştu. ABD karşıtı eylemler hız kazandı. 1969’da ABD 6 filo askerleri  “Yankee go home” sloganları ile  İstanbul’da denize döküldü.

Ulusalcı Tam bağımsızlıktan yana, sorgulayan gençliğin yetişmesinden rahatsız olan ABD emperyalizm ülkemizde kaos yaratmak için cinayetler işletti.

Ülkede yükselen ekonomik krizler nedeniyle , ABD’den istediği yardımı alamayan Başbakan Süleyman Demirel SSCB’ne yaklaşdı. Tarım ürünleri karşılığında İskenderun Demir Çelik, Seydişehir Alüminyum, Aliağa Petrol Rafinerisi, Orhaneli Termik Santrali gibi tesisleri yaparak işletmeye açtı.

Ülkemizin ekonomik ve sosyal olarak SSCB’ye yaklaştığını gören ABD emperyalizmi , ülkemizde ekonomik ve sosyal krizler yaratarak demokrasinin askıya alınması projelerini hayata geçirdi.

12 Mart Muhtırasının Sonuçları

Cumhuriyetimiz 12 Mart 1971 muhtırası ile en ağır bir darbe yedi.

Devlet Güvenlik Mahkemeleri kuruldu.

TRT’nin özerkliği kaldırıldı.

Milli Nizam Partisi ve Türkiye İşçi Partisi kapatıldı.

1961 Anayasasının değiştirilmesi için ortam yaratıldı. Kişi hak ve özgürlükler kısıtlandı.

Ülkenin her yeri  terörün etkisi altına girdi, kısa sürede yoğun tutuklamalar yaşandı.

Siyasi partiler işlevsiz hale getirildi. Sendikal faaliyetler durduruldu, sendikacılar yargılandı. Derneklerin faaliyetleri durduruldu dernek yöneticileri yargılandı.

Devrimci gençler yargısız infaz edildi.

12 Mart muhtırasının en acı sonuçlarından biri ise Vatansever gençlerin hayatlarının baharında idam edilmeleri oldu.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ları 06.Mayıs 1972 de idam edilmesi ile 12 Mart dikta rejiminin baskı ve şiddeti zirve yaptı.

Deniz Gezmiş,Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın katledilişinin 47. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir