Arguvandan

Sütlüğen Otu

Sütlüğen otu Arguvan yöresinde iki türüne sıkça rastlanan sarı sarı çiçek açan  bir bitkidir. Yer yer sarı çiçek olarak da adlandırılır.

Tek yıllık türü olanı Temmuz, Ağustos aylarında sürülmüş tarlalarda sıkça rastlanır, bu türünü  hiç bir hayvan yemez. İnsanlar tarafından özel olarak yetiştirilmez.  Ancak sütlüğenin bu türünde aşırı derecede bal vardır.  Sütlüğen tohumunda  yağ oranı yüksektir.

Sütlüğenin diğer türü olan köksü türü de kendi halinde işlenmeyen topraklarda çok yıllık bitki olarak yetişir. Bu sütlüğen türünü de hiç bir hayvan yazın yeşilken yemez. Ancak sütlüğen çiçek açtığında arılar için çok iyi bir besin kaynağıdır. Arılar sütlüğenden çok kaliteli bal yaparlar.

Köksü sütlüğen otunu yaz aylarında her ne kadar hiç bir hayvan yemezse de kış aylarında keçi beslemede çok faydalanılır. Sütlüğen yağlı olduğundan keçileri beslemede ek yeme ihtiyaç duyulmaz.

Köksü sütlüğen otu çok yıllık türü (Kışın keçi yemi olarak kullanılır.)

Arguvan halkı tarafından zehirli olarak bilinir.  Sütlüğen’in dal veya yaprakları koparıldığında beyaz süt akar. Bu beyaz sütü insan vücuduna temas ettiğinde alerji olur.  Sütlüğenin sütünün temas ettiği yerde kızarıklıklar başlar. Sütlüğen sütünün temas ettiği yerler bol su ile yıkanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir