Arguvandan

1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlu Olsun

Avrupa ve Amerika’da sanayi devriminin başlamasıyla soyluların ve zenginlerin iş gücü ihtiyacı artar. Kapitalizmin ihtiyaç duyduğu iş gücünü karşılamak üzere  geçimini sağlamak için emek gücünü ücret karşılığı harcamak zorunda kalan sınıfa işçi sınıfı denir.

Ortaçağ kapitalizmi daha az işçiyle daha fazla üretimi amaçlar. Çocuk yaştaki  işçilerin dahi günlük çalışma saatleri 14-16 saate kadar çıkar. İşçilerin aile kurması, evlenmesi, çocuk yapması, yetiştirmesi için zaman bırakılmaz. Günlük  8 saat uyku dışında kendilerine ayıracakları zaman bulamazlar.  Bu ağır şartlarda işçiler örgütlenerek çalışma saatlerini 12 saate, daha sonra 10 saate ve nihayetinde 8 saate kadar indirgemek için mücadelelere başlarlar.

ABD’nin Şikago ve Milwaukee kentinde 1 Mayıs günü düzenlenen gösterilere güvenlik güçleri müdahale eder,  göstericiler  üzerine açılan ateş sonucu 9 işçi öldürülür.

  1. Enternasyonalin (Uluslararası İşçi Derneği) 1889 Paris kongresinde Amerikan İşçi Federasyonunun kazanmış olduğu  8 saatlik iş günü tarihini, 1 Mayıs uluslararası düzeyde işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü olarak  kabul edilir.

Cumhuriyet döneminde  1926 yılından başlayarak 1976 yılına kadar işleri aksatmamak kaydı ile salon toplantıları olarak 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları gerçekleştirildi.

1 Mayıs 1976’da ilk defa Taksim Meydanın da İşçi Bayramı kutlandı.

Taksim Meydanının Önemi
1977 de DİSK’in organize ettiği 1 Mayıs kutlamalarında DİSK Başkanı Kemal Türkler kürsüde konuşurken,  kimliği belirsiz kişilerin açtığı ateş sonucu  37 kişi Taksim Meydanı’nda yaşamını yitirdi. Bu olay üzerine Taksim Meydanı işçi sınıfının 1 Mayıs kutlamalarına kapatıldı. Taksim meydanı  2010 – 2011 ve 2012 yıllarında tekrar kutlamalara açıldı, ancak daha sonraki yıllarda tekrar kutlamalara kapatıldı.

Resmi Tatil İlan Edilişi

27 Nisan 2009 tarihine gelindiğinde ise Resmi Gazete yayınlanan kanunla,  1 Mayıs  “Emek ve Dayanışma Günü”  resmi tatil olarak kabul edildi.

 

1 Mayıs İşçi Bayramınız kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir