Arguvandan

Merhaba

Merhaba kelime anlamı;  Günaydın, hoş geldiniz, iyi günler,  iyi dileklerini belirten  anlamlarında bir esenleşme veya selamlaşma sözüdür.

Toplumumuzda  insanların ilk karşılaştıklarında, karşıdaki kişilere yaklaşma niyetlerini belirten “merhaba” benden sana, size  zarar gelmez, benimle konuşmaktan, oturmaktan, zaman geçirmeden, mutlu olursun anlamında bir iyi niyet ifadesidir.

Merhaba toplumda kişilerin arasındaki soğukluğu giderir. İnsanların bir birine karşı samimiyetini artırır, güven duymasını sağlar.

Merhaba sihirli bir sözcüktür. Merhaba’ya merhaba ile karşılık verildiğinde kişiler arasındaki sorunların yarısının çözülme aşamasına girdiği anlamını taşır.

Merhaba dostluğun, arkadaşlığın pekiştiği bir mesajdır.

Merhaba  siyasi rakipler arasında kullanıldığında, siyasi kişilerin temsil ettiği milyonlarca insana gerginliği bırakın dost olun anlamı taşır. Siyasi çelişkileriniz dostluğunuzu bozmasına izin vermeyin  anlamındadır.

Merhaba gruplar arasında buzların eridiği, ısınan demirlerin soğuduğu, insanlara, insanca yaşam ortamını  sağlar.

İnsanlar arasında merhaba farklı şekillerde ifade edilebilmektedir. Merhaba etmek, merhabası olmak, merhabalaşmak  olumlu anlamda kullanılan deyimlerdir.

Olumsuz anlamda ise  Merhabayı kesmek, bağlantıyı koparmak, samimiyetine  güvenmemek  anlamında kullanılmaktadır.

Merhabası olmamak ise kişi ile tanışmamış olmak, kişinin kendisi hakkında görüş ve düşüncesini bilmemek gibi anlamlar taşır.

İnsanlarımız arasında  ciddi, samimi ortamların gelişmesi için merhaba, iyi günler, esen kal, selam gibi iyi niyetlerimiz eksilmesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir