Arguvandan

Golan Tepeleri ve Kudüs

1967 Arap İsrail savaşında  İsrail Gazze Şeridi’ni ve Sina yarımadasını Mısır’dan, Golan Tepelerini Suriye’den ve Batı Şeria ile Doğu Kudüs’ü de  Ürdün’den alır.

Kuruluşundan bugüne İsrail devletine karşı en güçlü direnci gösteren ülke Suriye’dir. İsrail’e karşı askeri ve siyasi açıdan karşı koyacak tek ülke olarak İsrail, ABD ve Batı Suriye’yi görmektedir. Suriye’nin bir şekilde devre dışı bırakılması halinde İsrail’in rahat bir nefes alacağı hesapları yapılmaktadır.

Suriye coğrafik olarak Ortadoğu’nun kapısı durumunda olduğundan,  Suriye ‘nin toprak bütünlüğü batılı devletler için bir engel olarak görülmektedir. Çoğu yazarın tabiriyle BÖL-PARÇALA-YÖNET yöntemi uygulanmak istenmektedir.

Nihayetinde  14 Mart 2011’de ABD’nin başını çektiği Sudi Arabistan, Katar, Fransa, İngiltere, Türkiye  ile birlikte Suriye içindeki muhalifleri desteklerler. İç savaş 2019 yılına kadar devam eder,  daha da devam edeceğe benziyor. Burada İsrail Suriye iç savaşında tarafsız gibi görülmeye çalışır. İsrail en büyük düşman olarak gördüğü Suriye’yi iç savaşla parçalanma  sürecini zevkle izlemektedir.

Artık karşısında ciddi bir güç görmeyen İsrail  Kudüs’ü  başkent  olarak ilan eder.

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanır. Tel Aviv’deki  Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağını açıklar.

İsrail, Suriye’ye ait Golan Tepeleri’ni 1967’de işgal, 1981’de ilhak etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin “52 yıl sonra İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımasının zamanı geldi.” diyerek başka bir tartışmayı beraberinde getirmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ” ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri’nin işgalini meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz” diyerek Trump’a tepki gösterir.

İç savaşla  dişleri, tırnakları, sökülmüş bir Suriye’nin 52 yıldır işgal altında bulunan Golan tepelerini ve Kudüs’ü İsrail işgalinden kurtarması mümkün mü?

Bu aşamadan sonra İsrail Kudüs’ü ve Golan tepelerini  ilhak etmezde ne eder?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir