Arguvandan

Siyasi Sorumluluk

14 Mayıs 1950 seçimlerinde ezici bir çoğunlukla iktidar olan Demokrat Partinin Genel Başkanı Adnan Menderes mecliste haftalık grup toplantıları yapar.

On yıl kesintisiz iktidarda bulunan ve mecliste ezici çoğunluğu elinde bulunduran Adnan Menderes, istediği kanunu çıkarmakta, devleti öznel bir bakış açısıyla  yönetmekteydi. Ancak 7 Nisan 1960’da Başbakan Menderes Parti Grubunda “Memleket bugün kabili idare olmaktan çıkmıştır. İşler çoktan laçka olmuştur. Adliye işlemez hale gelmiş, idare aciz düşmüştür.” diyebilmektedir. Devletin tüm gücünü elinde bulunduran bir kişi sanki muhalefet partisi gibi devletin ve kurumların işleyişinden memnun değildir. Devlet yönetiminden şikayetçidir.

Devlet yönetiminde gördüğü bu bozukluğu tespitini yapabilmek için mutlaka Başbakanlık görevini devraldığı 1950 yılı ile kıyaslama yapmıştır. Adnan Menderes bu kıyaslamayı yaptıysa, devlet yönetimi kendi yönettiği yıllar içerisinde yönetilemez duruma geldiyse bunun sorumlusu da kendisi olmalıdır. O dönem de Adnan Menderes kimi kime şikayet etmekteydi.

Devlet politikalarına yön verenler, uzun süre iktidarda bulunan siyasi partiler ya da koalisyonların  büyük ortağını oluşturan siyasi partilerdir. Bir siyasi partinin mutlak hakimiyetinin bulunduğu bir dönemde, herhangi bir politikasında başarısızlığa uğraması, farklı kişi ya da siyasi grupları suçlaması başarısızlıklarına mazeret aramaktır.  9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel ise bu konu da “Fırat’ın kenarındaki bir kuzudan ben sorumluyum.” demiştir. Yani bütün sorumluluğun iktidarda olduğunu ifade etmiştir.

Siyasetçilerimizin şöyle bir alışkanlıkları var, başarıları devamlı kendi hanelerine yazarlar, başarısızlıklarına ise daima mazeretler üretelerek sorumluluklarında kaçınmayı alışkanlık edinmişlerdir. Bu konuda  ise Süleyman Demirel’in  “Galibiyetin sahibi çoktur, mağlubiyetin sahibi yoktur. Yenilgi yetimdir.” sözü unutulmamalıdır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir