Arguvandan

Karekterli insan mı, Yetenekli İnsan mı?

Elbette insanlar değerlidir. İnsanlar doğuştan ter temiz, saf mis gibidir. Doğuştan insanlara sen şu’sun, sen busun deme şansımız yoktur, dersek de yanlış yapmış oluruz.

Ancak zamanla insanların aldığı eğitim, görü kuralları, insanların yetişmesinde etkin bir yere sahip olan arkadaş çevresi ve yetiştiği ortamlar insanların karakter yapısında önemli etkisi olur.

Ancak insanların toplumda yer bulabilmesi için yetenekten daha önemli olanı karakteridir. Toplumlarda az veya çok yetenekli insanlar daima bulunur. Ama düzgün karakterli annesini, babasını seven, saygı  gösteren, yaşadığı toplumun ahlaki değerlerine önem veren, vatan sever, sözüne güven duyulan  insanlar daima bulunamaz.

Her insanın farklı farklı yetenekleri vardır, yeteneği aldığı eğitimle gelişir yetenekleri sayesinde kişiler toplumda kendine bir yer bulur.

Yeteneği olup ta karakteri olmayan insanlar toplumlara iyi örnek olamazlar,toplumları ileriye taşıyamazlar, onlar topluma ayak bağı olur.

Makam ve mevki sahibi olan, seçilmiş insanların bir insana yeteneğinden dolayı değer vermemeli. Karakteri ve yeteneğinin bir birini tamamlayıp tamamlamadığı  göz önüne alınarak,  gerçekçi bir karar verilmeli.  Karakterini dikkate almadan sadece yeteneğinden dolayı  değer verilen insanlar,  gelecek kuşağımıza kötü örnek olur.

Karakterinde zaafı olup, yetenekli kişiler toplumun saf temiz duygularını sömürür, manevi değerlerini yıpratır.  Toplumlar düzgün karakterli ve yetenekli insanlar sayesinde yükselir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir