Arguvandan

Soy İsimle Seçim Yapılabilir mi?

Soy isim kanunu 21 Haziran 1934’te 2525 sayılı kanunla her vatandaşın öz adından sonra gelen başka bir isim taşıması zorunlu kılındı.

Soyadı çıkarılmasındaki  amaç insanların daha önce kullandıkları bey, paşa, ağa, gibi tanımlamaları kaldırmak ve insanlar arasındaki karışıklıkları önlemek,  eşitliği sağlamaktır.

Soy isim, kanununu çıkarırken soy isimden insanların siyasi tercihlerini tespit etmeyi amaçlamamışlardı. Çünkü soy isim ile insanların siyasi düşünceleri arasında bir bağlantı kurulabileceğini kanun yapıcı akıllarına bile getirememişti.

İnsanların siyasi düşüncelerini soy isimlerine göre tercih etmedikleri, 2525 sayılı kanunda şu siyasi düşüncede olanlar şu ,şu soy isimleri alacak ve şu siyasi düşüncede olanlar şu,şu soy isimleri alacak ve herkes soy isimlerini taşıdığı sürece siyasi düşüncesini değiştirmeyecek diye bir zorlama yoktu.

İnsanlar farklı siyasi kulvarda olduğu halde, aynı soy ismi kullanabilmeleri normaldi. İki kardeş dahi farklı, farklı siyasi kulvarda bulunabilmesinde dahi kanun koyucu  bir sakınca   görmemişti. Nihayetinde günümüzde farklı siyasi görüşe sahip eşler,kardeşler, evlatlara rastlamak mümkün.

Günümüzde soy isimlerle insanların siyasi düşüncelerini tespit etmek ciddiyetten uzak bir bakış açısıdır. Bir an için bu tezin doğruluğunu farz edelim, o zaman 1934 de Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşlarının tamamı değilse de ,  büyük bir çoğunluğu Cumhuriyet Halk Partili değil miydi? Bu insanlar soy isimlerinin gereğini neden yapmadılar da farklı farklı siyasi düşüncelere kendilerini kaptırdılar.

Eğer soy isimden siyasi düşünceler tespit edilebiliyorsa seçime ne gerek var?  Tüm insanların soy isimleri Nüfus Müdürlüklerinde mevcut, bilgisayar ortamında çok kısa bir zaman diliminde seçimleri vatandaşlar adına Nüfus Müdürlükleri yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir