Arguvandan

Birleşe Birleşe Kazandık

İnsanlık tarihi on binlerce yıl öncesine kadar uzanır. İnsanlık var oldukça öğrenme, öğretme devamlı var olmuştur. Hayattan ders çıkartmak,  bundan sonra da olacaktır.

Hayattan aldığımız dersler bize yeterli gelmemiş, yada tarihimizi gözden kaçırmış, dikkatlice incelememişiz ki tarih  bize 27 Mart 1994 günü bir ders daha verdi.

Sol ideolojinin önemli sloganlarından olan “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganına rağmen  bölündük, parçalandık, birlik olamadık,iri olamadık diri olamadık 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde kaybettik.

Nerede hata yaptık, nasıl yaptık derken  düşünürken, araştırırken  bulduk hatamızı. Bölüne bölüne kayıp edeceğimizi gördük, yaşadık ve anladık.  Bölündükçe küçüleceğimiz, zayıflayacağımızı,  tarih bir kez daha bize hatırlattı.

Kaybetmenin panzehiri olan “Birleşe birleşe kazanmak” olduğunu öğrenince, hatırlayınca bölünmenin nedenlerini ortadan kaldırmaya karar verdik.  Asgari müştereklerde birleşmenin yollarını aradık, “ben” ifadesini günlük kelime dağarcığımızdan çıkarıp, yerine “biz” ifadesini kullandığımızda başaracağımıza inandık.

31 Mart 2019 öncesinde halkla birlikte, “biz”de  birleşince kazanacağımıza inandık.

Tam 25 yıl sonra tarihten ders aldık.  Ünlü düşünür Hacı Bektaş-ı Veli nin “bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız” sözünü hatırladık. Kendi gücümüze, birlikteliğimize, bir birimize güvendik. Sorumluluk aldık, taşın altına elimizi koyduk, birleştik bir olduk, iri olduk, diri olduk 31 Mart 2019’da ipi göğüsleyen taraf biz olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir