Arguvandan

Arguvan Tarlacık Köyü’nün Tarihi ve Resimleri

Yapılan tarihi araştırmalarda en eski ve tek kaynak olarak bilinen Kanuni Devri Malatya Tahrir Defteri (1560) Doç. Dr. Refet Yinanci, Yard. Doç. Dr.d Mesut Elibüyük, 1983, 614 S., Gazi Üniversitesi: 31, Gazi Eğitim Fakültesi:1.Adlı eserde Ektir köyü ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Yine ayni döneme ait 1530 tarihli 1530 Tarihinde Malatya Divrig ve gerger Livalari isimli haritada da komşu köylerle ilgili KARAHÖYÜK- KARAKAYA- ISA-ÇAVUSLU-KISLA- KURSEYIN (Parçikan) -SARSAP- BOYALCA (Boyaca) – ANBARCIK- HASANBADIK (Fethiye) -KARAHISAR (Karababa-Mamahar) ASMACA- SÜLMANI-YI ULYA ve SÜLMANI-YI SÜFLA isimleri ile Yukarı ve Asağı Sülmenli köyleri yer almakta iken Ektir′le ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Ektir köyü 17.yy sonları ve 18.YY ilk yarısında kurulmuş olduğu sanılmaktadır.Köyün arazi yapısı incelendiğinde sonradan kurulduğuna dair ciddi belirtiler bulunmaktadır. Şöyle ki köyün arazisi bir bütün değildir, arazinin Malatya′ya doğru uzanan kısmında horun mevki ile Çakmak taşı, mevki arasında yüz metre kadar bir kesintiye uğramıştır. Yüz metre ileride köyün tekrar arazisi başlamıştır. Arazi Yukarı Sülmenli köyüne bağlı Adatepe mezrası‘nın altında Çakmak taşı mevki ile Baz gölü mevki arasında yine yüz metre kadar kesintiye uğramıştır. Arazi Baz gölünde tekrar genişleyerek devam etmiştir. Bu şekilde köyün arazisi 3 ayrı parçadan oluşmaktadır. Bu durumda gösteriyor ki çevre köyler kurulduktan sonra boş kalan araziye daha sonra Ektir köyü yerleşmiştir.

Anadolu nun binlerce yıllık tarihi bulunmaktadır. Ektir köyü Anadolu da olduğu için çok eski bir yerleşim yeridir. Ancak şu anki mevcut bulunan köyün tarihi sanıldığı kadar eski değildir. Ektir halkı çevre köylerin yerleşmelerini tamamladıktan sonra, boş bıraktıkları bu arazilere 200-250 yıl önce 1700 -1800 yıllarında kuruluşunu tamamlamıştır. Kurulduğu yere sonradan gelerek yerleştikleri için, köyün ismi sonradan geldi küçük eklendi, daha sonra ilave edildi anlamına gelen “Ektir” adını almıştır. Kuruluşunda Elazığ ilinin Keban ilçesine bağlı olan Ektir köyü Cumhuriyet döneminde Malatya′ya bağlanmıştır. 1954 yılında Arguvan′in ilçe olması nedeni ile idari olarak Arguvan ilçesine bağlanmıştır. Ektir köyünün adı 1965 yılında Tarlacık olarak değiştirilmiştir. Ektir halkına ait 1840 tarihli nüfus kayıtları mevcuttur.

Cumhuriyetin kurulmasında mutlaka ki Anadolu Türk halkının takdire şayan bir mücadelesi ile yoktan var edilerek yeni bir devlet kurulmuştur. Bu üstün gayret neticesinde Ulu önder M. Kemal Atatürk teşekkür telgrafı da çekmiştir. Ülkenin sıkıntılı olduğu 1914-1920 dönemlerinde ektir köyünden de seferberliğe giden şehit olan ve esir düşen bir çok insanımız bulunmaktadır, örnek vermek gerekirse, Ektir Köyünden ayni aileden dört kardeş Sarıkamış harekatına katılmış 1914-1915 Sarıkamış harekatında Yusuf Oğlu 1879 doğumlu 49498465694 T.C. Kimlik nolu Hasan AKBABA, Yusuf Oğlu 1874 doğumlu 49492465812 T.C. Kimlik nolu Bektaş AKBABA , Yusuf Oğlu 1889 doğumlu 49489465986 T.C. Kimlik nolu Hüseyin AKBABA şehit olmuşlar ve Yusuf Oğlu 1881 doğumlu 49495465758 T.C. Kimlik nolu Mustafa AKBABA Ruslara esir düşmüş 7 yıl esir 4 yıl askerlik hizmeti sonunda köyüne dönebilmiştir. Bu şehitlerin babalarının 1840 tarihli nüfus kayıtları hem bizde hem Türkiye Cumhuriyeti Nüfus kayıtlarında mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir