Arguvandan

Yerel Seçimler’in Önemi

Belediyeler, kanunlarla sınırlanmış, başka bir kamu kurum ve kuruluşuna verilmeyen mahallelilerin  birlikte, ortak kullanılan  alanlardaki her türlü görev  ve hizmeti yapar veya yaptırır, gerekli kararları alır, uygular ve denetleme görevlerini yapar.

Belediyeler  siyasi partilerin yerel yönetimler politikasını yerinde uygulayan, halk la iç içe çalışılan  bir kurumdur. Asıl görevi hizmet sektörüdür.

Yasalarımız belediyelere  siyasi ve ideolojik bir görev  vermemiştir.  Bu yönüyle yerel yönetimler Milletvekili seçimlerinden farklıdır.

Yerel yönetimlerde belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar uzun yıllar ikamet ettikleri yaşadıkları, sorunlarını  bildikleri yerleşim yerlerinde aday olmaları, seçilmeleri hem halkın yararına olur, hem seçilen kişinin başarısını artırır.

Yerel yönetimlerin kanun yapma, ideoloji belirleme yetkisi yoktur. TBMM’ den çıkan kanunları eşitlik ilkesine dayanarak uygulamakla sorumludur.

Yerel yönetimlerin tarafsızlık ilkesini uygulamasının halkımızın kaynaşması, huzuru açısından çok büyük sorumluluğu bulunmaktadır. Tarafsızlığını kaybeden bir belediye halkın kutuplaşmasına insanların ön yargılı düşünmesine, insanlar arasında  güvensizliğe sebebiyet  verir.

Yerel yönetimlerde seçmen mutlaka ikamet ettiği  yerde oy kullanmalı. Seçmen bir sonraki seçime kadar o yerleşim yerinin sorunları ile kendileri baş başa kalacaktır. Toplama, taşıma seçmenle seçilen bir yerel yönetici, seçmenler gittikten sonra halkla baş başa kalacaktır. Daha ilk günden altı boşalan halkın desteğini kaybeden başkanın başarısızlık kaderi olacaktır.

Her seçim mutlaka adil olmalı, hakkaniyet ilkesine kesinlikle özen gösterilmeli. Adil olmayan bir seçim, kazanan ve kaybeden tarafları  arasında kutuplaşmayı, cepheleşmeyi artırır. Adil olmayan bir seçim kısa vade de olmasa da uzun vade de toplumu kaosa sürükler.

Seçimlerin bir amacı belirli sürelerle ülkenin yönetimini üslenecek kişileri seçmektir. Seçimlerin  bir başka amacı ise insanların tarafsız adil bir şekilde yönetildiklerine inandırmaktır. Adil olan seçimler insanların, çalışma azmini  artırır ve mutlu eder.

Herkesin sonucunda mutlu olacağı adil bir seçim geçirmemiz dileği ile hak eden kazansın diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir