Arguvandan

Kanaat Önderi ve CHP

Kanaat Önderi ve CHP

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 13 Mart 2019 Çarşamba günü Yerel seçim kampanyası amacı ile Malatya’ya geldi.

Kılıçdaroğlu’nun programı Malatya Milletvekil Veli Ağbaba tarafından “14 Mart Perşembe günü saat 09,00’da oda, sivil toplum kuruluşları, sendika temsilcileri, iş dünyası, muhtarlar ve kanaat önderleri ile toplantı yapacak  Saat 10,00’da şehir turu, 11,30’da Hekimhan İlçesinde halkla buluşacak olan Kılıçdaroğlu, saat 13,00’de Akçadağ ilçesinde halkla buluşacak ve saat 13,30’da Adıyaman Gölbaşı ilçesine hareket edecektir.” olarak ilan edildi.

Programında her şeyi anladım. Ancak “kanaat önderi” ifadesini anlamadım.  CHP insanlarımızı ümmet olmaktan kurtaran herkesi eşit vatandaş olması için bir çok devrim yapan partidir. Yeni  CHP’nin kanaat önderi ifadesinde ne anladığını merak ediyorum.

“Kanaat önderi dediğimiz kişi, çevresine hâkim, saygınlığı olan, güven duyulan, topluma mesaj verebilen, insanları iyiye yönlendirebilen, lâfı dinlenen, sosyal olayların nedenlerine ışık tutabilen, birçok kişiyi ekonomik ve siyasi olarak kontrol edebilen, adına düşünebilen ve karar verebilen, insandır…”  toplumda kabul gören anlamıdır.

Bu anlam kapsamında değerlendirdiğimizde “kanaat önderi” ortaçağ, feodal toplumların hakim olduğu topluluklarda, devletlerde olur.

Eğer CHP kendisini çağdaş bir parti olarak kabul ediyorsa, kelime dağarcığında “kanaat önderi” olmaması gerekiyor.

Eğer kelime dağarcığında “kanaat önderi” kelimesini bulundurmaktan mutluluk duyuyorsa çağdaşlaşmayı terk etmiş, kurucu felsefeden ve altı ok’tan tam anlamı ile kopmuş demektir.

Bu konuda CHP kurumsal kimliğinin bir açıklama yapma zorunluluğu olduğunu düşünüyorum. CHP nerede, nasıl, tarihi kökleri ile sorunu olup olmadığı konusunda bir karar vermeli, ya da ortaçağ, feodal ifade ve terimleri yok saydığını kamuoyuna ilan etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir