Arguvandan

Lider

Sosyal hayatta birden fazla kişinin bir araya gelmesi ile kurulan dernek, sendika, birlik, parti, kafile gibi oluşumlara her zaman rastlamak mümkündür.

Bu sosyal oluşumların günlük işlerini toparlamak, yönetmek için içlerinden bir veya birkaç kişi görevlendirilir. Eğer görevlendirilen kişi sayısı birden çok ise yönetim kurulu oluşur. Yönetim kurulunun da  yönetimi tek elde toplamak için başkan ve yardımcısı veya yardımcıları seçilir, atanır veya farklı bir yöntemle temsilen bir kişi görevlendirilir. Bu kişiler toplumda lider olarak değerlendirilir.

Toplumları her temsil eden kişi kendini lider sanır. Hatta toplumları temsil etmek, sözde lider olmak için yarışılır. Ne hikmetse birkaç oy fazla alan lider olur, az alan kişi birey olarak kalır. İnsanlarımız temsil yetkisi verilen herkesi lider olduğunu düşünür.

Liderle, temsil yetkisi olanlar, bir birinden çok farklıdır.

Liderler toplumlarda çok sayıda bulunan şahsiyetler değildir. Liderler toplumlara elli, yüz, iki yüz yılda bir gelebilir. Temsil yetkisi bulunan kişileri lider olarak değerlendirmesi liderlere saygısızlık olur.

Bu yargı çok yanlıştır.

Şöyle ki; LİDER   bulunduğu çevreye yarar sağlayan, süregelen gelenekte köklü değişiklikler yapan, çevreyi yönetmek için, sorumluluğu; sezgi, zeka ve bilgiye sahip olan kişilere denir. 

Tarihte birkaç örnek vermek gerekirse Mustafa Kemal Atatürk tarihin akışını değiştirmiştir, Osmanlının küllerinde yepyeni bir devlet kurmuş bir LİDER’dir.

Rauf Denktaş yok olmak üzere olan  Kıbrıs’lı Türklere öncülük etmiş tarihin akışını değiştirerek 15 Kasım 1983 tarihinde KKTC’yi kuran LİDER’dir.

Bir müsabakada yenilen, ikinci müsabakada aynı rakibe karşı strateji ve taktik geliştiremeyip, tekrar,  tekrar yenilen kişilerden lider olmaz. Sık sık aldatılan dan, aldanandan, öngörüsü olmayandan lider olmaz. O kişilerden sadece günlük işleri takip eden sıradan bir büro memuru olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir