Arguvandan

Kenan Evern’in Referandum Konuşmasından Notlar

Kenan Evern’in Referandum Konuşmasından Notlar

12 Eylül 1980’de ülke yönetimine el koyan Kenan Evren yeni hazırlanan anayasa için “EVET” kampanyası başlatmıştı.

Ülkeyi dolaşarak kampanyayı yürüten Evren çeşitli illerde yaptığı konuşmalardan derlediğim konuşma metinlerini sunuyorum. Kenan Evrenin Anayasa’ya “EVET” kampanyasında dikkat çeken mesajları halkı korkutmayı ve sindirmeyi amaçladığı görülmektedir.

“Eğer, 12 Eylül öncesine dönmeyi ve o felaketli günleri ve yılları tekrar ve bu sefer belki de daha da feci bir şekilde ve kurtuluş ümitleri kaybedilmiş bir surette yaşamayı istemiyorsak, sandık başında beyaz oy kullanarak, Anayasayı kabul diyecek ve böylece Anayasayı kabul edeceğiz”.

“Orgeneral Evren, ‘Dış güçlerle işbirliği içinde olanların yeni hazırlanmakta olan Anayasanın kabul edilmemesi için bir kampanya içerisine girdiklerini’ belirtti ve ‘Normal demokratik nizama geçme zamanı yaklaştıkça, eski dönemin hasretini çekenler, vatan hainleri, yönetimi kötülemek için faaliyette bulunuyorlar’ dedi.

25 Ekim’deki Rize konuşmasında ise Evren, ” (…) Anayasa’ya karşı olanlar, 12 Eylül’e karşı olanlardır dediklerim bunlardır. ‘Hayır’ biçiminde bayram kartı, kapıların altından bildiri atanlardır. Türkiye aleyhinde yayın yapan Ermeni ASALA örgütüyle işbirliği yapanlar, komünist radyolardan talimat alanlar bunlardır.

VATAN HAİNLERİ: Kenan Evren, 30 Ağustos 1982 günü Afyonkarahisar’da yaptığı konuşmada 1982 Anayasası’na “hayır” diyecek olanları “Vatan hainleri ve dış güçlerle işbirliği yapanlar anayasaya ‘hayır’ kampanyası açtı” diyerek suçlaya biliyordu.

İÇ SAVAŞ TEHDİDİ: Evren, 31 Ekim 1982 günü Kayseri mitinginde “Yanlış atılacak bir adım bölgeyi kana bulayabilir. Biz diyoruz ki, bu anayasa Türkiye’ye rahat ve huzur getirecektir” diye konuşmuştu.

SEÇİLMEZSEK GİDERİZ: Kenan Evren, Afyon’da “Bu işe beraber başladık hep beraber gideceğiz” diyerek  gittiklerinde 12 Eylül öncesinin tekrar dönüleceği korkusunu yayıyordu.

Hayır kampanyasını yürütenler 28 Ekim’de  60 kişi ‘suç aletleri’ olan bildirilerle birlikte ele geçirilmişti.

Operasyonla ilgili açıklama yapan İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı şöyle diyordu:

“Anayasa ile ilgili olarak sürdürülen çalışmalar esnasında her türlü fikrin yasalar çerçevesinde serbestçe tartışılabildiği bir ortamda dış mihrakların kuklası, demokrasi ve özgürlük düşmanı yurdu parçalamaktan başka bir düşüncesi olmayan aşırı sol ve bölücü örgüt artıkları ile din ve inanç sömürücüsü şeriatçı kesim mensuplarının anayasaya hayır denmesi yolunda bir kampanya başlattıkları ve bu maksatla hazırladıkları kartpostal broşür ve mektupları çeşitli adreslere gönderdikleri veya dağıtmaya çalıştıkları tespit edilmiştir.”

Günümüzde yürütülen kampanyalarla bir benzerliği var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir