Arguvandan

Atı Alan Üsküdarı Geçti

Atı Alan Üsküdar’ı Geçti

Anadolu halkı çoğu zaman kendisini ifade etmek için atasözleri, deyimler kullanırlar. Bu deyimler, atasözleri tam yerinde kullanılsa değeri bir başka olur, fazla da konuşmaya gerek kalmaz.

Anadolu’da şöyle bir deyim vardır “Atı alan Üsküdar’ı Geçti” ifadesi kullanıldıktan sonra o konuda artık söylenecek bir söz kalmamıştır.

Bu söz günlük hayatımızda sık sık kullanıldığı gibi siyaset sahnesinde de kullanmaktadır.

Siyaset sahnesinde atı vermemek için zamanında hatta zamanından daha önce işlerin yapılması zorunluluktur.

Şöyle ki; siyaset sahnesinde bir seçim sonuçlarının ilanından hemen sonra, diğer seçimlerin çalışmasına başlanması, seçimi kazanmayı düşünenler için bir zorunluluktur. Geç kalınması halinde her an  Atı Alan Üsküdar’ı geçebilir.

Geçen günlerde ülkemizde önemli bir siyasetçi, ülkemizin önemli bir ilinde 504 bin seçmenlerinin seçmen kütüğüne yazılmadığını ifade etti. Yani bu siyasetçi şunu demek istedi falan ilde ben seçimi kazanabilmem için 504 bin seçmene ihtiyacım var. Bu il’e 504 bin seçmen kaydırın demek istemiştir.

Mesajı alan ilgililer seçimleri %60-%70 ler le kazanıldığı illerden adı geçen il’e seçmen kaydırmasını  muhtemelen yapmışlardır.

Siyasilerin Tv ekranlarında açıkladıkları doğru ise dört katlı bir apartmanın beşinci katına seçmen yazabiliyor. 

Bunlar atı alanın Üsküdar’ı  geçmeden önce yapılan işler olduğu için  sonucu etkileyici bir çalışmadır.

Bu çalışma sandıkların açılıp, oylar sayılmadan önce at’ın eyerlenmesi anlamına geliyor. Yani at hazır, süvarisini bekliyor.

Bir diğer grup da şöyle yapıyor. Hazır at eyerlemiş süvarisini bekleyen at’ın, semerini indiriyor, at’ın nal’larını çekiyor, kendi haline bırakıyor.

Bu da nasıl olur diyeceksiniz, evet oluyor, işte bu da böyle oluyor.

Şöyle ki; organize olamayan örgüt, partisine ve partilisine  sahip çıkamıyor, organize edemiyor. Ülke için hayati önem taşıyan illeri kazanmak yerine küçük küçük ilçelerin belediye başkanlıklarını kazanmak için, hatta muhtarlıkları kazanmak için büyük illerde oy taşıyorlar.  Bunların tamamı  seçmen listelerinin kesinleşmeden önce yapılması gereken işlerdir. Seçmen listeleri kesinleştikten sonra yapılacak fazla bir şey kalmıyor.

Sandıklar açıldığında hayati önem taşıyan iller kaybedilmiş, muhtarlıklar, küçük ilçelerde birkaç belediye başkanlıkları  kazanılmış olsa da elbette ki “Al’ı Alan Üsküdar’ı Geçmiş Oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir