Arguvandan

Seçmenin Sesini Kısmak

Seçmenin sesini kısmak, kendisini ifade etmesine engel olmak, taktik midir nedir, ne amaçlanmaktadır?

Uzun zamandır yazıyorum, koca bir yazının içinde bir tek cümle için yazım yayınlanmıyor.

Seçmenin sesini kısmakla çözüm olacaksa oyunuz %25’de %21’lere düşmeyecekse, aksine %30-40’lara çıkacaksa benim sesimi kısın, ama öyle olmuyor.  Biz yanlışları görüyoruz yanlışları ifade ediyoruz.

Gerçekleri seçmenden saklamanın imkanı  yok, gerçeklerden kaçmayacaksınız, doğrularınızı da hatalarınızı da kabul edeceksiniz. Çünkü dünya sizin sandığınız kadar büyük değil, herkes her şeyi çok kısa sürede öğreniyor. Bazıları benim gibi isyan ediyor, bazıları da kemik kırılır yen içinde kalır diye susuyor.

Hani Hak, Hukuk, Adaletti?

Örenek “Şöyle ki 9 seçim kaybeden  kişi  kendisini başarılı görüp, hala koltuğunda oturuyor.

Dört seçim kazanmış bir belediye başkanı, başarısız görülerek  aday gösterilmiyor.

Dört seçim kazanan kişi farklı partide aday olunca adı koltuğa yapışma oluyor.

Marjinal bir partinin  eski genel başkanını  belediye başkan adayı gösterilebiliyor. Gerekçe  temiz dürüst, çalışkan diye aday yaptıkları ifade ediliyor.

Şunu sormak gerek 10 milyondan fazla oy alan bir partide temiz, dürüst,çalışkan kimse yok muydu?

Bir başkası üç dönem önce 92 bin olan partinin oy’unu, üç dönemi sonunda 62 bin’e düşürdüğü halde kendisini başarılı görüp, bulunduğu makamı işgal etmeye devam edebiliyor.”  https://www.arguvandan.com/2019/02/25/sozde-demokrasi-oluyor/


Örnek; Deniz Baykal’ın istifasının ardından “Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı “TESEV” in 183 kurucu üyesi Kemal Kılıçdaroğlu  CHP genel başkanı oldu.

Bu kadar ağır hasta olan bir insanın milletvekili talebinde olacağını düşünmüyorum. Ancak Deniz Baykal böyle bir talepte bulundu ise de, bu talebi kabul edenlerin Deniz Baykal’dan daha hasta olduklarını düşünüyorum.  https://www.arguvandan.com/2019/02/21/deniz-baykal-yemin-etti/


“Aslında işler düşündükleri gibi olmuyor. Karşı partiden transfer yapılan kişinin dünya görüşünde bir değişliklik olmuyor.

Sadece geçici bir süre için durduğu yer değişebiliyor. Transfer yapan partinin seçmenlerinin büyük bir oranı o adayı kabullenmiyor, küskünler oluşuyor.

Seçime katılım oranı düşüyor, aday (transfer olan ) kendi çevresinden kalıcı seçmeni taşıyamıyor çünkü kendisi kalıcı değil.

Oluşan küskünlerin bir kısmı, kararsızlar blokuna dahil oluyor, tekrar partisine dönmüyor.

Transfer işlemi partisine  bir kaç oy kazandırıyor olabilir. Ancak transfer sonucu aday olan kişiye verilen binlerce, on binlerce, yüz binlerce oy’u alan kişi,  her an eski partisine dönmesi halinde, seçimi kendi listesinden kazandıran partinin yapacak bir şeyi bulunmuyor.

Günü kurtarma çabasında bulunan siyasiler ciddiyetten, samimiyetten, dürüstlükten uzaklaştıkça seçmende partiden ve siyasetçiden uzaklaşıyor.

Sonuçta siyasetçi yenilgiye alışıyor, iktidar arayışında vazgeçiyor,  koltuğunu korumaya çalışıyor.” https://www.arguvandan.com/2019/02/10/siyasette-transter/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir