Arguvandan

Deniz Gezmiş

68 kuşağının Tam Bağımsız Türkiye düşüncesini savunan  öğrenci liderlerinde Deniz Gezmiş 28 Şubat 1947 Ilıca Erzurum doğumlu Babası Cemil Gezmiş İlköğretim müfettişi, annesi İlkokul öğretmeni Mukaddes Gezmiştir.

İlk ve orta öğrenimini Sivas’ta liseyi İstanbul Haydapaşa lisesinde okudu.

11 Ekim 1965’te Türkiye İşçi Partisine üye oldu.

7 Kasım 1966’da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine kayıt oldu.

22 Kasım 1967’de Kıbrıs mitingi sırasında ABD bayrağını yaktığı gerekçesi ile gözaltına alındı.

12 Haziran 1968 de İstanbul üniversitesi işgal eylemine katıldı. İşgalden kısa bir süre sonra İstanbul’a gelen ABD 6. filosunu protesto ettiği için tutuklandı.

1 Kasım 1968’de Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı ve katılımcıları ile Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü’nü düzenledi.

8 Kasım 1968 ABD büyük elçisi Kommer’in Yeşilköy Hava alanına gelişini protesto etti ve tutuklandı.

12 Mart Muhtırasında 4 gün sonra Sivas’ın Gemerek ilçesinde yakalandı. 16 Temmuz 1971’de başlayan THKO-1 davasında TCK’nın 146. maddesini ihlal ettiği  gerekçesi ile 9 Ekim 1971 günü TCK’nın 146/1 maddesi gereğince idam cezasına çaptırıldı.

Savunmasında;

“İddia makamı bizim vermekte olduğumuz Bağımsızlık Savaşı’na karşıdır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na karşı, reformlara karşı ve bu nedenle bizim Anayasa’yı ilgaya teşebbüs ettiğimizi ileri sürmektedir.”

” Mustafa Kemal’e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlar da bizleriz. Onun istiklal-i tam prensibini, ve onun istiklal-i tam Türkiye idealini yalnızca biz devam ettiriyoruz.”

“Anayasa’yı en fazla savunan bizleriz.”

“Türkiye’nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim. Ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı da ölümden korkmuyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün. Ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün. Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye’nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum. Bu bağımsızlık düşüncesini mezara kadar götüreceğiz.” diye savunmasını yaptı.

Deniz Gezmiş

6 Mayıs 1972 günü sabaha karşı Ulucanlar Ceza evinde arkadaşları Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’la birlikte  idam edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir