Arguvandan

Mülteci

Mülteci

Herhangi bir nedenle can güvenliği olmadığını iddia ederek, farklı bir devletten can güvenliği ve yaşam hakkını devam ettirmek için  sığınma talebinde bulunan kişilere sığınmacı denir. Sığınma talebi kabul edilip farklı ülkelerde oturma izni alanlara da mülteci denir.

Günümüzde sığınmacı ve mülteci kavramları çok istismar edilmektedir. İnsanlar daha yaşanabilir, daha rahat hayatını iadem ettirmeyi düşündüğü ülkelere iltica başvurusu yaparak mülteci olmaktadır.

Bir kısım insanlar da yaşadığı ülkenin yönetimini demokratik yöntemlerle değiştirmeyi başaramaya bilirler. Bu aşamada emperyalizmi ve gizli emelleri devreye girer. Emperyalist ülkelerin birincil amacı operasyon yapmayı planladıkları ülkelerde siyasi huzursuzluk ve iç savaş çıkartmak, ikincil amacı ise sığınmacı kabul eden devletlerin demografik yapılarını değiştirmektir. Bir sonraki müdahale etmeyi planladığı devlete müdahale şartlarını oluşturmaktır.

Zorunlu hallerde mülteci durumuna düşülmüşse bunun psikolojik boyutu insan için ağır gelebilir. Ancak bu durumda dahi kimin nasıl iltica ettiği önem taşımaktadır. Eli silah tutan kişinin iltica gerekçesi ne olursa olsun kabul edilemez.

Her insan ülkesinin yasalarına uymak, vatanını korumak gibi sorumlulukları vardır. Hiç kimse vatanını koruma zahmetine katlanmadan, bedel ödemeden, daha lüks yaşamak için  kaçma,  mülteci olma yolunu seçme hakkına da sahip değildir.

Ülkesine sahip çıkan, kanının son damlasına kadar savunanlara “vatanperver” denir. Vatandaşı bulunduğu ülkeye sahip çıkmayan, faydası olmayan, değerini bilmeyen, iç ve dış güçlerin hizmetinde bulunanlara ne demek gerekir?

Ülkesinin kurtuluşu ve refahı için hiç bir fedakarlığa dayanmayanlar, sığındığı devlet içinde bir fedakarlığa katlanmaz. Sığındığı devletin kaynaklarından faydalanarak yaşamını devam ettirir. Eğer sığındığı devlette mutluysa, misafirliğini kalıcı kılmaya çalışır.

“Toprak uğrunda ölen varsa vatandır” sözü ile vatanın bizim için değeri hatırlatılmaktadır.  Mülteciler, ülkelerini kendilerine vatan yapmamışlarsa, bundan sonrada vatan yapamazlar. Bu mülteciler dünyaya vatansız gelir, vatansız giderler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir