Arguvandan

Arguvan Belediye Başkan Adaylarının Dikkatine

[envira-gallery slug=”arguvan-belediye-bask”]

Belediyeler, kanunlarla sınırlanmış, başka bir kamu kurum ve kuruluşuna verilmeyen mahallelilerin  birlikte, ortak kullanılan  alanlardaki her türlü görevi,  hiç bir ayrım yapmadan, hizmeti yapar veya yaptırır, Belediyelerin asıl görevi hizmet sektörüdür.

6.Aralık 2012 tarih ve 28489 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 12.11.2012 tarih ve 6360 sayılı kanunun  gereği 30 Mart 2014 tarihinden itibaren Malatya Büyük şehir kapsamına alınması ile Büyük şehir belediyesi sınırı il sınırına dönüşmüştür.

Yukarıda belirtilen yasanın amir hükmü gereği  köylerimiz  30 Mart 2014 tarihinden itibaren  Arguvan İlçesi’ne mahalle olarak bağlanmıştır.  Belediye gelirlerinin önemli bir bölümünü oluşturan nüfus başına devlet tarafından gönderilen paranın ilgili mahallelere hizmet olarak dönmesi gerekmektedir.

Ancak 2014 den bu güne köylerimize ciddi bir yatırım yapılmadığı gibi, belediyenin asli görevi olan ulaşım sorununa da çözüm bulmamıştır.

Biz Tarlacık, Yukarı Sülmenli, Aşağı Sülmenli  mahalleleri ve bağlı mezarlarımızın ulaşım sorununa çözüm bulunması için geçen yıl heyet olarak Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kızıldaş’ı ziyaret ettik.

Ziyaretimizde adı geçen bu üç köy ve bağlı mezarların ulaşım sorununun çözülmesi için Arguvan Kop minibüslerinin bu köylerden geçmesinin uygun olacağı talebinde bulunduk.

Ancak; Belediye Başkanı talebimizi alıp, Büyük şehir belediyesine sunacağına, bize müracaatın büyük şehir belediyesine yapmamızı tavsiye etti.  Kararı her ne kadar büyük şehir belediyesi verecekse de,  sorun Arguvan Belediyesi ve mahallelerinin sorunu. Bu soruna çözüm aramak, çözmeye çalışmak, önerilerde, taleplerde bulunmak Arguvan Belediyesinin görevi olduğunu düşünüyorum.

Adı geçen bu üç köyün ulaşım sorununu çözmek için,  Arguvan kop’un tüm araçlarının bu mahallelerden geçmesinin sorun yaratacağı düşünülüyorsa, en azında her gün sabah saat 10 Malatya’dan köylere geliş, son seferlerinde de köyden Malatya’ya dönüş olmak üzere, karşılıklı iki aracın bu güzergahı takip ederek insanların yaşamlarını daha rahat sürdürmelerine yardımcı olacağına inanıyorum.

Konuyu belediye başkan adaylarının dikkatine sunuyorum.

 

Kaynaklar: *10/7/2004 Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 23/7/2004 ayı :25531
**
(Mülga ikinci fıkra: 6/3/2008-5747/3 md.)Bu sınırlar içinde kalan köylerin tüzel kişiliği sona ererek mahalleye dönüşür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir